POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [13.10.2018, 21:11:59] • Świnoujście

Co z tym nadmetrażem?

Co z tym  nadmetrażem?

fot. Organizator

W Świnoujściu niezwykle trudno przeciętnemu mieszkańcowi wystąpić do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej z wnioskiem o najem mieszkania. Z mojej praktyki zawodowej wynika, że wniosek taki spotyka się z trudnościami i załatwia się go negatywnie. Przyczyna podstawowa to tzw. nadmetraż. ZGM sprawdza, czy mieszkamy na powierzchni większej niż 7 m2 na osobę. Sądownictwo polskie już dawno zanegowało nadmetraż i stanęło po stronie społeczeństwa wskazując, że nie powinno się taką miarą mierzyć prawa do najmu komunalnego.

W Świnoujściu wciąż obowiązuje niezwykle archaiczna uchwała Nr XVI/126/2011 Rady Miasta Świnoujścia z dnia 27.10.2011 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Świnoujścia. Uchwała ta korzysta z waloru aktu prawa miejscowego, a więc jest takim naszym lokalnym prawem. Zresztą formularz opublikowany na stronie ZGM też jest archaiczny.

Par. 11. 1 pkt. 4 tej uchwały ma taką oto trudną treść: „Lokal wchodzący w skład mieszkaniowego zasobu Miasta, z zastrzeżeniem ust. 2 oraz par. 17 może zostać wynajęty na czas nieoznaczony wnioskodawcy lub osobie niebędącej wnioskodawcą, jeżeli spełnia kryteria dochodowe określone w par. 8 oraz jeden z następujących warunków:
4) zamieszkuje na terenie Miasta w lokalu, którego nie jest właścicielem i w którym powierzchnia pokoi w przeliczeniu na jedną zamieszkującą tam osobę jest mniejsza niż 7 m2 w gospodarstwie wieloosobowym do 7–iu osób i 5 m2 w przeliczeniu na każdą kolejną osobę lub mniejsza niż 10 m2 na osobę w gospodarstwie jednoosobowym, z zastrzeżeniem ust 3 i 4”.

Ten zapis jest tak archaiczny, że aż nieprzyzwoity. W roku 2018 nie ma już takiego sposobu prawnego myślenia, że mieszkam na powierzchni 5 m2, czy 7 m2. Znajdźcie mi mieszkanie o powierzchni 7 m2! Nie ma, prawda? Rodzina składająca się z babci, dziadka, matki, ojca i 1 –go dziecka daje wynik 35 m2. Jest to dziś kawalerka. A więc uchwałą miejską wymaga się, aby rodzina wielopokoleniowa mieszkała wspólnie na jednym pokoju z kuchnią i wc, wówczas będzie miała prawo do złożenia wniosku o najem komunalny. Brzmi absurdalnie, prawda?
A co z małżeństwami, które wynajmują mieszkania na wolnym rynku? A co z ludźmi, którzy na skutek śmierci swoich rodziców stracą prawo do zamieszkiwania na skutek utraty spadkobrania? A co z seniorami, którzy mieszkają u swoich rozwodzących się dzieci... ? Itd., itd. Kryterium 5-7 m2 na osobę nie mieści się dzisiaj w żadnych standardach.

Dzisiaj, w 2018 r. standardy są już inne. Inne jest Prawo budowlane, inne będzie Prawo o ochronie praw lokatorów. Od 1.01.2018 r. zmieniono Prawo budowlane - warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i budowle, minimalna powierzchnia użytkowa lokalu wynosi 25 m2. A od 21.04.2019 r. wchodzi w życie zmiana Prawa o ochronie praw lokatorów. Z dniem 21.04.2019 r. wejdą w życie zmiany artykułów 21 -21 a – 21 b – 21 c Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, które wymuszą zmiany. Zmiany skupiają się przede wszystkim na kryterium dochodowym i eliminują komunistyczną wizję kryterium, jakim jest metraż mieszkania. Zmiany posługują się kryterium powierzchniowym jedynie w 2 przypadkach: określenia kryteriów oddawania w najem lokali o powierzchni przekraczającej 80 m2 oraz możliwość wypowiedzenia najmu komunalnego w przypadku, gdy powierzchnia lokalu przekraczać będzie 50 m2 na jedną osobę i 25 m2 na każdą następną, z ograniczeniem wypowiedzenia do osób, które ukończą 75. rok życia.

Zadaniem nowej Rady Miasta Świnoujście będzie dostosowanie najmu komunalnego do nowych standardów prawnych i stworzenie realnych możliwości skorzystania z tego najmu. Stworzy to wielu osobom możliwość założenia rodzin, podjęcia pracy i spokojnego życia w naszym mieście.

Autor : Ewa Sołowińska - radca prawny, lustrator spółdzielczy


komentarzy: 22, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-22 z 22

Gość • Poniedziałek [15.10.2018, 12:01:02] • [IP: 95.129.224.***]

Właśnie takie osoby są potrzebne w nowej Radzie Miasta. Kompetentne, z wiedzą i praktyką prawniczą, które dostosują prawo lokalne do naszych potrzeb. Rada Miasta powinna się składać z fachowców w różnych dziedzinach. Pani Ewo, będziemy na Panią głosować bo jest Pani nam bardzo potrzebna. Znamy Panią i wiemy, że jest Pani pracowitą i życzliwą osobą.

Gość • Poniedziałek [15.10.2018, 09:09:48] • [IP: 185.210.38.**]

A co robiła do tej pory w sprawie uchwały, Pani S. udzielała porad prawnych w ramach pomocy prawnej, jestem ciekaw ilu osobom pomogła? Mój znajomy jak próbował czegoś sie dowiedzieć, to nie dość że nie otzrymał informacji, to jeszcze był zniechęcany

Gość • Poniedziałek [15.10.2018, 00:00:53] • [IP: 178.238.247.***]

O losie tylko nie pani!!Do rady miasta na radną się pani pcha??Żałosne!

Gość • Niedziela [14.10.2018, 22:20:43] • [IP: 83.8.123.**]

ZGM to stare struktury, które czas zdelegalizować.Prawo lokalowe można zmienić uchwałą RM.Nie widzę tu problemu a Pani Ewa ma rację.Jest XX! wiek a czasami wydaje nam się, że czas pewnych refleksji pozostaje w tyle.Mówimy o nabywaniu wiedzy na najwyższym poziomie i wdrażanie jej w życie.Widocznie komuś bardzo zależy aby ten stan trwał wieki a może my z wiekiem stajemy się" grzybami"bez odtrutki.

Gość • Niedziela [14.10.2018, 21:34:35] • [IP: 92.42.118.**]

Organoleptyka to stanowczo za mało żeby myśleć i działać mądrze, a takich mamy przedstawicieli, że tylko zjawiska organoleptyczne dostrzegają, typu krzywy krawężnik, czy pęknięta płytka chodnikowa. Takie sprawy jak w artykule, to nie na ich ośrodki.

Gość • Niedziela [14.10.2018, 21:06:03] • [IP: 5.60.64.**]

poruszyła Pani problem niezwykle ważny. Mam nadzieję, że wejdzie Pani do Rady, bo radni powinni pracować na rzecz mieszkańców a nie deweloperów

Gość • Niedziela [14.10.2018, 19:21:54] • [IP: 92.42.118.***]

Jest jeszcze w Świnoujściu Społeczna Komisja Mieszkaniowa, nadzorująca przydział mieszkań. Może ją trzeba wymienić ?

dm • Niedziela [14.10.2018, 18:15:15] • [IP: 185.210.39.***]

Pani Ewa" radca prawny" pisząc ten artykuł, nie zauważyła, że przepisy mówią o" sumie powierzchni pokoi" dzielonej na ilość osób mieszkających w lokalu. Wtedy" kawalerka" o powierzchni pokoju 35, 0 m kw. robi się niezłym lokalem. Czytajmy przepisy ze zrozumieniem i interpretujmy je właściwie.

Gość • Niedziela [14.10.2018, 15:55:35] • [IP: 83.11.169.***]

W końcu które to pani ugrupowanie PSL czy Cała Naprzód

Gość • Niedziela [14.10.2018, 14:48:59] • [IP: 164.127.213.**]

10:16 " jak głosowało Pani ugrupowanie grupa morska ?" ---- najprawdopodobniej Grupa Morska była zajęta bardziej zabawami na Cmentarzu Rozrywki lub czytaniami czwórce pacjentów w szpitalu, co było obwieszczone niczym koniec świata trąbą archanioła na lokalnym portalu.

Gość • Niedziela [14.10.2018, 14:24:19] • [IP: 77.252.46.**]

a gdzie tu radni bo oni uchwalili to nie zgm

Gość • Niedziela [14.10.2018, 12:42:02] • [IP: 85.221.135.**]

Kryterium poziomu życia przy ubieganiu się o jakiekolwiek świadczenia socjalne nie jest odcinek płacowy, rentowy lub emerytalny ale PITy z ostatnich kilku lat oraz oświadczenie majatkowe np. takie jak do sadu o zwolnienie z kosztów postępowania.Te kościane dziadki z UM zatrzymały się mentalnie na czasach tow. Wiesława, gdy do przedszkola z workiem na kapcie chodzili, głosujcie na urodzonych po 1990 !

Gość • Niedziela [14.10.2018, 12:13:38] • [IP: 176.221.123.**]

Rada Miasta nie sprawuje żadnej kontroli nad lokalnym prawem, choć jest zobowiązana do przenoszenia Ustaw na swój teren i stąd takie kwiatki. Reliktu PRL nie brakuje, bo uchwały nie dostosowują prawa lokalnego do obowiązującego w Rzeczpospolitej. Taki rozbiór dzielnicowy trwa od zawsze. Za niedopełnianie obowiązków chyba ktoś odpowiada, czy dalej będzie miasto prywatnym folwarkiem lokalnych kacyków ?

Gość • Niedziela [14.10.2018, 10:53:16] • [IP: 178.235.181.***]

A może czas najwyższy zmienić skład komisji łacznie z nienaruszalnym PRZEWODNICZACYM?

Gość • Niedziela [14.10.2018, 10:16:57] • [IP: 5.173.200.**]

mówi pani o archaicznej uchwale a jak głosowało Pani ugrupowanie grupa morska ?

Gość • Niedziela [14.10.2018, 09:23:28] • [IP: 62.69.254.***]

Moze juz czas zmienic te ruskie przepisy o dokwaterowaniu za nadmetraz, mamy XXI w. Ludzie chca zyc w godnych warunkacj, nie scisnieci w malych pokoikach, rodem z Polski gomulkowskiej.

Gość • Niedziela [14.10.2018, 09:22:54] • [IP: 62.69.254.***]

Moze juz czas zmienic te ruskie przepisy o dokwaterowaniu za nadmetraz, mamy XXI w. Ludzie chca zyc w godnych warunkacj, nie scisnieci w malychpokoikach, rodem z Polski gomolkowskiej.

Gość • Niedziela [14.10.2018, 08:20:39] • [IP: 85.221.135.**]

Przepisy te są sprzeczne z kryteriami przydzielania dodatku mieszkaniowego. W rezultacie załapać się na lokal komunalny jest prawie niemożliwe, ale jak się już lokal ma, bez znaczenia czy najem, czy zgm, czy lok-własn.to już mamy z górki.

Gość • Niedziela [14.10.2018, 08:19:33] • [IP: 5.173.128.***]

Sama się starałam o takie mieszkanie dostałam odpowiedź odmowna po kilku komisjach, sprawdzali metraż 4 razy i dyrektor stwierdził że skoro stać mnie na wynajem to stać mnie również na kredyt hipoteczny... Sama z dzieckiem z biesronkowej pensji która kilka lat temu nie była najlepsza... No i odechciało mi się cokolwiek dalej działać... Straszne to jest bo papierologi i załatwiania było tyle że masakra..

Gość • Niedziela [14.10.2018, 08:03:13] • [IP: 176.221.122.***]

bardzo madry temat poruszyla ta Pani ! czas na zmiany, rowniez myslowe i swinoujskie mentalne !!

Gość • Niedziela [14.10.2018, 06:45:13] • [IP: 92.42.119.***]

Nadmetraż ?? bzdura sami po rodzinie rozdają największe mieszkania a dla innych WC jest standardem ludzkim to banda pier...darmozjadów wszystkich do jednej beczki i wypier...stąd

Gość • Sobota [13.10.2018, 21:40:23] • [IP: 164.127.213.**]

Pamiętam, doznałem olśnienia, gdy przeczytałem że profesor Zybertowicz porównał Polske do starożytnej Persji, gdzie kluczowa rolę odgrywali urzędnicy. Zybertowicz uznał też Polske za kraj urzędniczy - i faktycznie pamiętam inną informację, że za Tuska przybyło 400 tys urzędników (to tak wielka liczba, że i dziś nie chce mi się w to wierzyc, ale zdaje sie że ogółem w Polsce jest ok 1 mln urzędników). To zurzędniczenie kraju często sie uzasadnia tym, że weszlismy do UE, mamy dopłaty i ktoś musi to obsłużyć. -A gdyby tak zrezygnowac z dopłat, wyjść z UE i całą gospodarkę, rolnictwo ustawić tak, by sie w W SPOSÓB PROSTY wszystko bardziej opłacało i ludzie by sie bogacili bardziej bezpośrednio- jak - dam przykład rolniczy - W. Cejrowski, nie biorący dopłat rolniczych, uprawiający zboże ekologiczne, które jest bardzo dochodowe? Gdyby uprościc prawo, przepisy, podatki, to nie mielibyśmy tylu kłopotów. - Podobnie z tymi kr e tyńsko zakręconymi przepisami o najmie.- Tylko co wtedy zrobić z bezrobotnymi urzędnikami?

Oglądasz 1-22 z 22
■ Na przeprawie „Centrum”. Dodatkowy, trzeci prom. Jak informuje Żegluga Świnoujska, do 20 września 2019 r. przeprawę promową „Centrum” (popularne „Karsibory) będą obsługiwały trzy promy. Dodatkowa jednostka będzie wprowadzana w przypadku długich kolejek oczekujących na przeprawę w godzinach od 7.45 do 18.15. Dwa promy będą kursowały do godziny 20.20, a nie jak dotychczas do 18.20 ■
■ W ciągu dnia w całym kraju temperatura maksymalna będzie przekraczała 30°C, a na zachodzie przekroczy 35°C. Dodatkowo w drugiej części dnia i wieczorem, na północy, możliwe są pojedyncze burze. Pogoda w kraju kształtowana będzie przez rozległy obszar wysokiego ciśnienia nad Europą Środkową i Wschodnią. W nocy swój wpływ zaznaczy niż znad Skandynawii z chłodnym frontem atmosferycznym. Z zachodu napływać będzie ciepła masa powietrza zwrotnikowego-morskiego o równowadze stałej ■ Koszmarne noce, znane nie tylko z horrorów, przeżywają mieszkańcy budynków w pobliżu dawnego Intermarche. Opustoszały sklep, a wokół wielki pusty plac to sceneria, która sprzyja różnym możliwościom. Na pierwszy plan wysunęli się jednak młodzi "mistrzowie kierownicy", którzy zaanektowali pusty parking i prawie każdej nocy urządzają tam sobie autocross. Lokatorzy pobliskich osiedli nie mogą przez to spać i choć zgłosili sprawę na policję, przeżywają koszmarną noc. Napisali do naszej redakcji ■ Z uwagi na upalną pogodę od kilku dni wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach. Wilgotność ściółki leśnej utrzymuje się na poziomie 10 %, co oznacza, że nawet najmniejszy bodziec cieplny (iskra, rozgrzany układ wydechowy pojazdu, rzucony niedopałek papierosa) może wywołać pożar. Apelujemy o ostrożność podczas pobytu w lesie. W razie pożaru prosimy o powiadomienie straży pożarnej pod nr 998 lub 112 ■ W dniu wczorajszym w okolicach promenady, plaży został zgubiony telefon Samsung S8 uczciwego znalazcę proszę o kontakt 575487733 Przewidywana nagroda! ■ Nowy prezes ZMPSiŚ SA. Rada Nadzorcza Spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA na posiedzeniu w dniu 17 czerwca br. powołała Pana Krzysztofa Urbasia na stanowisko prezesa zarządu. Nowy prezes swoje obowiązki obejmie z dniem 1 lipca br. - informuje Monika Woźniak-Lewandowska Specjalista ds. komunikacji i PR ■ Rozpoczęła się akcja protestacyjna związków zawodowych, które działają w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa. Powodem oflagowania siedzib są między innymi bardzo niskie zarobki. Jak powiedział nam jeden z pracowników, przedstawiciel związków zawodowych SARu - Jesteśmy jedyną grupą pracowniczą, która dotyka wręcz dyskryminacja, bo za każdą godzinę bycia w gotowości by podjąć akcję ratowniczą dostajemy zaledwie 2 zł i 57 groszy. Jest to niezgodne z jakimikolwiek przepisami. Próbujemy rozmawiać z dyrekcją na ten temat od wielu miesięcy. A od lutego jesteśmy w sporze zbiorowym. Niestety od tego czasu dyrekcja nie znalazła czasu na rozmowę z nami ■ Certyfikat przyznawany jest tylko na jeden sezon. Otrzymują go kąpieliska, które spełniają wyśrubowane wymogi czystości środowiska. Ocena jest 3-etapowa – od aplikacji, przez weryfikację po losową międzynarodową kontrolę. Sprawdzane są głównie kryteria czystości i bezpieczeństwa. Kąpielisko musi być strzeżone a także wyposażone w środki pierwszej pomocy. Brany jest również pod uwagę klimat i przyjazność infrastruktury – podjazdy dla niepełnosprawnych czy tablice informacyjne. Ostatecznie o przyznaniu Błękitnej Flagi decyduje krajowe i międzynarodowe jury. Już od jutra od godziny 10, na kąpielisku pojawią się ratownicy by strzec Państwa bezpieczeństwa ■ Znaleziono jacht. Gdzie jest jego załoga? ■ Huśtawka dla dzieci niepełnosprawnych może być zagrożeniem dla innych użytkowników? Nawet zabawa na bezpiecznym placu może skończyć się wypadkiem. Przekonała się o tym dziewczynka, która postanowiła pohuśtać się na urządzeniu przeznaczonym dla dzieci niepełnosprawnych. Na miejsce przyjechało pogotowie ratunkowe ■ Agresja rowerzysty - uderzoną kobietę zabrało pogotowie. Zajście z udziałem czterech młodych rowerzystów i właścicieli posesji przy ulicy Rycerskiej miało bardzo nieoczekiwany przebieg. Najpierw jadący na rowerach nie chcieli ustąpić drogi samochodowi, potem jeden z nich wykazał się niepojętą agresją, w wyniku czego kobieta trafiła do szpitala ■ Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu ustalili i zatrzymali podejrzanego o spowodowanie uszczerbku na zdrowiu kobiety idącej promenadą. Mężczyzna usłyszał zarzut spowodowania obrażeń ciała u pokrzywdzonej w wyniku rzucenia kamieniem oraz narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, tj. o czyn z art. 160 § 1 i art. 157 § 2 kk. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 3 ■ Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA zaprasza mieszkańców Świnoujścia na spotkania podczas, których przedstawi koncepcję budowy Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego. Po prezentacjach eksperci będą odpowiadać na pytania zainteresowanych. Spotkania odbędą się: 9 czerwca, godzina 12.00 w Sali Teatralnej MDK przy ul. Matejki, 16 czerwca, godzina 12.00 w filii MDK na Warszowie przy ul. Sosnowej 18. Pierwsze spotkanie już w najbliższą niedzielę ■ Bez głosów sprzeciwu przy pięciu wstrzymujących się radni przyjęli uchwałę w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty ■ Rada Miasta uchwaliła nowe zasady przyznawania Bonu Seniora. Odtąd miejski Bon Seniora ma być wypłacany w formie świadczenia pieniężnego ■ 2 miliony 200 tysięcy złotych na projekty inwestycyjne oraz 200 tysięcy na tzw. projekty miękkie to kwoty zapisane w uchwale w sprawie ustalenia wysokości środków finansowych na Budżet Obywatelski Miasta, które przyjęła dziś Rada Miasta ■