POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [11.05.2019, 10:29:27] • Polska

Co użytecznego można stworzyć z danych publicznych w 8 dni?

Co użytecznego można stworzyć z danych publicznych w 8 dni?

fot. Organizator

Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza na Hackathon #OtwarteDane, podczas którego przekonacie się, jak wiele zastosowań mają otwarte dane publiczne.

5 miliardów złotych - niemal taką wartość osiągnie rynek Open Data w Polsce do 2020 roku. Jak wykorzystać potencjał Open Data do budowania swojego biznesu i tworzenia nowych miejsc pracy, a przy okazji wpływać na poprawę jakości życia społeczeństwa? O tym przekonacie się na Hackathonie #OtwarteDane.

Jak to działa? Wszystko zaczyna się od pomysłu

Trzecia edycja Hackathonu Ministerstwa Cyfryzacji tym razem potrwa aż 8 dni. Startujemy 15 czerwca w Warszawie warsztatami i konsultacjami z mentorami. Następnie przez kilka dni uczestnicy będą zdalnie pracować nad własnymi rozwiązaniami, opartymi na danych publicznych. 22 czerwca zaprezentują prototypy swoich aplikacji przed jury. Autorzy najlepszych projektów otrzymają nagrody – w puli 35 tys. zł oraz nagrody dodatkowe.

Dane, które zmieniają świat i ratują życie

Szacuje się, że do 2020 roku liczba miejsc pracy związanych z Open Data w Europie sięgnie 100 000! Na ułatwieniu dostępu do danych korzysta nie tylko administracja publiczna, ale również prywatne firmy i przede wszystkim - całe społeczeństwo. Czy zdajesz sobie sprawę, że dzięki aplikacjom wykorzystującym otwarte dane w krajach Unii Europejskiej udało się m.in. uratować 7000 osób rocznie, oszczędzić 2549 godzin rocznie na szukaniu miejsc parkingowych, a także zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 16%[1]? A to tylko przykładowe korzyści, jakie niesie ze sobą tworzenie aplikacji działających w oparciu o publicznie dostępne dane.

Jak Otwarte Dane ułatwiają życie Polakom?

Potencjał otwartych danych można wykorzystać do poprawy jakości życia w różnych sferach: edukacji, środowisku, zdrowiu czy administracji. W Polsce dzięki otwartemu dostępowi do danych publicznych powstało wiele aplikacji, które między innymi informują o aktualnym stanie zanieczyszczenia powietrza, ułatwiają osobom niepełnosprawnym poruszanie się po mieście, ostrzegają przed utrudnieniami w ruchu, promują poruszanie się rowerami czy zachęcają do wspólnego sadzenia drzew. Nie zatrzymujemy się jednak tutaj!

Masz pomysł na aplikację zmieniającą Twoje otoczenie?

Czekamy na Ciebie! Zarejestruj się na Hackathon #OtwarteDane, skonsultuj swój pomysł z ekspertami i stwórz prototyp aplikacji, która w niedalekiej przyszłości będzie miała szansę na zdobycie środków na jej wdrożenie: Hackathon #OtwarteDane to świetne przygotowanie do wystartowania jeszcze w tym roku z wypracowanym pomysłem w konkursie POPC dla działania 2.4., który umożliwi pozyskanie środków z UE na wcielenie pomysłu w życie.

Szukamy osób z wyobraźnią, które mają pomysły na wykorzystanie danych w aplikacjach odpowiadających na konkretne potrzeby przyszłych użytkowników.

Zarejestrujcie swój zespół już teraz wchodząc na stronę hackathon.gov.pl i klikając w przycisk rejestracja. Do zobaczenia w czerwcu w siedzibie NASK i CPPC w Warszawie!

Pamiętajcie, rejestracja trwa do 1 czerwca.

Więcej informacji znajdziecie na naszych kanałach w mediach społecznościowych:

· facebook.com/MinisterstwoCyfryzacji/

· twitter.com/MC_GOV_PL

Na Wasze pytania odpowiadamy pod adresem: hackathon@mc.gov.pl

III Hackathon #OtwarteDane jest realizowany w ramach projektu unijnego: „Otwarte dane – dostęp, standard, edukacja".


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić dzieci młodsze (z klas 0 – 3) na teatralny spektakl edukacyjny, przygotowany przez aktorów scen szczecińskich, pt.: „Jesienne spotkanie z Rumcajsem”. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Biblioteki Głównej (ul Piłsudskiego 15) w poniedziałek, 23 września b.r. o godz. 11:00. Wstęp wolny! ■
■ We wtorek w pierwszj części dnia na północy kraju, następnie również na zachodzie oraz w centrum spodziewane są silne porywy wiatru wiejącego z północnego-zachodu i zachodu o prędkości maksymalnej do 70-80 km/h. ■ Prognozuje się wystąpienie na wybrzeżu silnego, północno-zachodniego wiatru osiągającego w porywach 70-75 km/h. ■ Postępowanie prokuratury będzie tu miało kilka płaszczyzn. Bezpośrednią przyczynę śmierci dwójki nastolatków będą badać biegli sądowi. Poza tym prokuratura wszczęła postępowanie w kierunku przyczyn wypadku drogowego w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. Prowadzone są również czynności związane z przesłuchaniem w charakterze świadków osób, które mogą posiadać jakąkolwiek wiedzę na temat okoliczności tego zdarzenia ■ Trwające prace poszukiwawcze nie przynosiły efektu. Dopiero zaangażowanie się prywatnej firmy zajmującej się pracami nurkowymi pozwoliło odnaleźć w Kanale Piastowskim ciała nastolatków. Na pomoc było jednak za późno. Oboje byli pod wodą około 2 godzin. Dwie godziny później, w akcję poszukiwawczą zaangażowała się prywatna firma pracepodwodne.com, która sprawdza grunt pogłębianego przez Urząd Morski w Szczecinie toru wodnego. Na Kanale pojawił się ich statek do badania dna. O godz. 20.08 pod wodę zszedł jej płetwonurek. Około pół godziny później w wodzie znaleziono dwa ciała ■ Mieszkanka przestrzega: Ktoś znęca się nad kotami! Do redakcji zwróciła się Mieszkanka Świnoujścia, która przestrzega właścicieli, bądź osoby dokarmiające koty działkowe. W liście możemy przeczytać jakich okrucieństw się ktoś dopuścił wobec tych niewinnych zwierząt ■ Radni podzieleni w sprawie sytuacji w PEC-u. Opozycja domaga się szczegółowych wyjaśnień, stronnicy prezydenta popierają jego stanowisko o koniecznym postępowaniu sądowym. W obronie zwalnianego z pracy związkowca NSZZ "Solidarność" będzie dziś demonstrować przed zakładem, na ulicach i przed Urzędem Miasta ■ Kontrowersje wokół dopuszczenia do głosu przedstawiciela "Solidarności" na sesji Rady Miasta.Po jego wystąpieniu obrady przerwano w celu spotkania przewodniczących klubów radnych z prezydium rady ■ Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego do radnych Świnoujścia: "Prezes PEC-u w Świnoujściu, zwalniając przewodniczącego zakładowej "Solidarnosci" złamała kodeks pracy oraz ustawę o związkach zawodowych ■