POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [06.10.2019, 10:54:22] • Polska

Wysoka płaca minimalna zabije polskie jabłka

Festiwal wyborczych obietnic dotyczących zwiększenia płacy minimalnej sprawia, że coraz większa liczba przedsiębiorców nie jest pewna tego w jakich warunkach przyjdzie im prowadzić działalność w przyszłym i kolejnych latach.

Niestety przedsiębiorstwa nie mogą działać na zasadzie deficytu tak jak działa Państwo. Muszą dokładnie planować wydatki.

Zdecydowana większość ekspertów krytykuje dokonywanie zmian w płacy minimalnej bez konsultacji z przedsiębiorcami. Jednocześnie nikt z ekspertów nie poruszył bardzo ważnej kwestii. W przekazie medialnym zapomniano o rolnictwie i sadownictwie. Szczególnie w tym drugim przypadku gospodarstwa sadownicze to duże, nowoczesne gospodarstwa rolne, które aby poprawnie funkcjonować muszą zatrudniać pracowników. Nie chodzi tu tylko o sezon. Zdecydowana większość gospodarstw zatrudnia od kilku pracowników, którzy pracują cały rok do kilkunastu w czasie zbiorów.

- Musimy pamiętać także o przedsiębiorstwach, które działają na obrzeżach sadownictwa, a więc sortowniach i przetwórniach – mówi Magdalena Wrotek-Figarska Dyrektor Biura Stowarzyszenia Sady Grójeckie – to ważni pracodawcy dla mniejszych miast i regionów wiejskich. Nie każdego będzie stać na zwiększenie pensji dla pracownika.

Każda nowoczesna branża, a taką są producenci „Jabłek Grójeckich”, to również swoisty ekosystem otaczających przedsiębiorstw. Od producentów maszyn, nawozów. Pogorszenie się sytuacji ekonomicznej samych sadowników będzie miało wpływ na wszystkich.
Tak samo do sprawy podchodzą sami sadownicy.

- Podwyższenie płacy minimalnej podwyższy nam koszty produkcji jabłek w sposób bezpośredni – mówi Marcin Lis Wiceprezes Stowarzyszenia i właściciel jednego z grójeckich sadów - Ponieważ nasza branża przeżywa obecnie bardzo duży kryzys, którego niestety końca nie widać, co więcej może się on pogłębiać. Zatem pośrednio przełoży się to na zwiększoną ilość bankructw gospodarstw sadowniczych. Nie jest to żadna przesada. W zeszłym sezonie sadownicy sprzedawali swoje owoce po 50 groszy/kg gdzie ekonomiści branżowi twierdzą że koszt produkcji jabłek deserowych wynosi 0,8 – 1 zł/kg – dodaje.

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem w takim wypadku jest podniesienie cen sprzedaży.

W przypadku branży rolniczej nie jest to takie proste. Tak naprawdę o cenach rynkowych nie decyduje sam producent, ale hurtownie i sieci handlowe. Podwyższenie cen dla nas klientów nie koniecznie będzie musiało wiązać się ze zwiększonym zyskiem np. sadowników.

Już w tym roku nerwowo reagowaliśmy na bardzo wysokie ceny warzyw i owoców. Jeśli do suszy dołożą się jeszcze politycy, to przyszłoroczne zwiększone pensje nie pozwolą nam na zwiększenie koszyka zakupów.

Magdalena Wrotek-Figarska
Dyrektor Biura Stowarzyszenia Sady Grójeckie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Zmarł ksiądz Andrzej Kamiński. Posługiwał w parafii Chrystusa Króla ■ Tir jechał prosto na Mercedesa Vana. W niedzielę 31 maja kwadrans przed godziną dziewiątą w miejscowości Rzeczyn koło Wolina na DK 3 tir ze Słowacji nagle zjechał na czołówkę na mercedesa ze Świnoujścia. W ułamkach sekundy kierowca mercedesa z żoną przeżył horror ■ Rada Miasta zdecydowała o kontynuacji w roku 2020 programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie ■ Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała projekty zmian granic pasa technicznego i pasa technicznego od strony lądu. Projekty mają związek z planami budowy terminala kontenerowego ■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■