░ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje 2 kandydatów do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub w sekretariacie pod nr telefonu 91-382-38-00 ░

POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [08.11.2019, 18:02:18] • Świnoujście

Rada Miasta zdecydowanie przeciw kopalni gazu i ropy!

Rada Miasta zdecydowanie przeciw kopalni gazu i ropy!

fot. Sławomir Ryfczyński

15 radnych poparło sprzeciw, a tylko trzech wstrzymało się od głosu. W czasie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Świnoujścia, 7 listopada Rada Miasta podjęła uchwałę dot. oświadczenia w sprawie lokalizacji inwestycji związanej z wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego.

Radni przystępowali do dyskusji na ten temat znając stanowisko prezydenta, który również był przeciwny takiej inwestycji. Sprzeciw zyskał obecnie jednak nowy wymiar. Uchwała Rady Miasta jest bowiem dokumentem zobowiązującym już prezydenta i administrację miejską do działań, które być może nawet zablokują plany inwestora. Dla kanadyjskiej spółki CEP ( Central European Petroleum Ltd.) pozostało też jednak światełko nadziei, gdyż swoją inwestycję mogą jeszcze uzgodnić z PL LNG lub ZMPSŚ. Na przekonanie do swojego projektu mają czas do grudnia. W przyszłym miesiącu ma odbyć się w tej sprawie kolejne specjalne spotkanie.

Sprawa a swój początek w 2016 roku, kiedy to Ministerstwo Środowiska ogłosiło przetarg na przyznanie koncesji na poszukiwanie i wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej. Koncesję tą uzyskała właśnie firma Central European Petroleum Ltd z Kanady, która zapłaciła za tą koncesję ok. 129.000 zł, z czego największa część trafiła do budżetu miasta Świnoujście. Koncesję wydano dnia 1 grudnia 2017 roku i od tego czasu jak poinformowała pełnomocnik firma wydała na poszukiwania na terenie Polski, w tym na Wyspach Uznam i Wolin ok. 7 mln. Euro. Na wydanie koncesji, w tym poszukiwania i wydobycie gazu i ropy naftowej w 2016 r. wyraził zgodę Prezydenta Miasta Janusz Żmurkiewicz. Firma więc przez minione 2 lata prowadziła różne badania (w tym sejsmologiczne) na naszych terenach.

Obecnie wiadomo, że odkryto duże złoża gazu ziemnego na obszarze wodnym Morza Bałtyckiego na wysokości Warszowa i dlatego firma chce przystąpić do wykonania dwóch odwiertów o głębokości 3500 m, żeby pobrać odpowiednie próbki. Te odwierty zaplanowane zostały na czas ok. 5 lat. Po tym czasie firma i na podstawie wyników miałaby podjąć decyzję o przystąpieniu lub odstąpieniu od wydobycia.

Dlatego firmie potrzebna była dzierżawa działki na Warszowie, która z pierwotnej wielkości zapisanej we wniosku firmy CEP 3,85 ha została zmniejszona do wielości 2 ha. Z wnioskiem o dzierżawę i wylesienie spółka wystąpiła do Nadleśnictwa Międzyzdroje, które wyraziło jednak sprzeciw, gdyż deklarując chęć poszukiwań i ewentualnej eksploatacji złóż ropy i gazu na terenie Świnoujścia inwestor nie przedstawił konkretnych zamiarów dotyczących technologii, zagrożeń oraz rozmiarów i zabezpieczeń.

Kilka szczegółów przekazanych na sesji przez pana Marcina Springera - przedstawiciela CEP nie wystarczyło by przekonać radnych do zapalenia dla tej inwestycji zielonego światła.

Rajcy mieli różne obawy. Wydanie zgody na wydobycie już 3 lata temu, a dopiero teraz wystąpienie o opinię do Rady Miasta wypomniała prezydentowi miasta radna Joanna Agatowska. Przypomniała przy tej okazji, że podobnie prezydent postępował przez 4 lata w sprawie portu kontenerowego, gdzie mimo, że Prezydent wyraża oficjalnie swoją aprobatę dla terminala kontenerowego, to nigdy Rada Miasta nie zajęła w tej sprawie oficjalnego stanowiska.

"Nie godzi się Pan obecnie na wycięcie 2 hektarów lasów, a popiera Pan budowę portu kontenerowego, którego to budowa będzie wymagała wycięcia ok. 60 hektarów lasów. O co w tym wszystkim chodzi?" - dopytywała się radna Agatowska. "Przez decyzję części radnych z 9 września, kiedy oddaliście te tereny ZMPSŚ, zaraz się okaże, że tereny Warszowa całe będą zajęte pod działalność przemysłową, która zagraża walorom środowiskowym, turystycznym i uzdrowiskowym, na które teraz nawet Prezydent zwrócił uwagę, a których nie widział przy porcie kontenerowym" - dodała z wyrzutem radna. Nie spodobało się to Prezydentowi miasta, który zaatakował Agatowską, że nie widzi związku pomiędzy oboma tematami.

Radni zwracali uwagę, że obecnie mają do czynienia z podobną próbą. Inwestor najpierw zgłosił swój projekt do Ministerstwa Środowiska, gdzie uzyskał zgodę na działalność w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu w naszym pasie wybrzeża, a dopiero teraz szuka argumentów by przekonać władze miasta.

Obecny podczas sesji dyrektor ds. rozwoju portów w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Marek Trojnar potwierdził, że wiedza na temat planów inwestora jest obecnie niewystarczająca, aby zająć w tej sprawie jednoznaczne stanowisko. Dlatego dyrekcja portu z uwagą czeka na więcej informacji ze strony inwestora, ale nie wyklucza, że działalność wydobycia gazu będzie mogła być prowadzona obok portu kontenerowego. W podobnym tonie wypowiedzieli się przedstawiciele PL LNG, którzy nie wykluczyli możliwości poprowadzenia dalszych rozmów na temat wydobycia gazu przez spółkę z obszaru Warszowa.

Marek Niewiarowski przypomniał, że wszelkie prace wydobywcze, górnicze zawsze obarczone są ryzykiem spowodowania katastrofy ekologicznej, a taka działalność wiąże się z konsekwencjami, także tymi wyczuwalnymi po prostu w powietrzu. Zdaniem radnego taka działalność może stanowić realne zagrożenie dla statusu miasta uzdrowiskowego jakim obecnie jest Świnoujście.


W trakcie dyskusji padały jednak również pytania, czy przyszła kopalnia musi zajmować obszar ok. 2 ha, na którym to w planach ZMPSŚ znajdować się ma przeniesiony parking dla zaplecza plaży przeniesionej przy wybudowaniu portu kontenerowego, czy może udałoby się „przytulić ją do obszaru na którym spółka LNG prowadzi już działalność związaną z przeładunkiem gazu.

Reprezentujący inwestora Marcin Springer przekonywał, że spółka w ciągu najbliższych tygodni przedstawi kompletne dokumenty, które mogą przekonać radnych, że budowa odwiertów nie będzie wiązać się z zagrożeniami, których obawiają się świnoujścianie. Na następne spotkanie do Świnoujścia przyjechać ma również Zarząd firmy CEP.

Rada Miasta dała firmie miesiąc na przygotowanie prezentacji, a spotkanie w tej sprawie ma odbyć się jeszcze przed świętami. Bez względu na to, że sprawa będzie miała ciąg dalszy - radni przegłosowali sprzeciw dla dalszych prac związanych z poszukiwaniem, rozpoznawaniem i wydobywaniem gazu. Teraz firma ma otwartą drogę, albo do zmiany lokalizacji swojej wiertni, albo do drogi sądowej w sprawie dalszego prowadzenia prac objętych Koncesją Ministerstwa środowiska.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 42, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 42

Gość • Niedziela [10.11.2019, 09:43:20] • [IP: 176.221.123.**]

Mrozek i koledzy, dlaczego wstrzymujecie się od głosu w tak ważnej sprawie?Jako mieszkaniec Świnoujścia i sympatyk PIS jestem zdecydowanie za rozwojem przemysłowym miasta. Ten kierunek przyniesie korzyści całej Polsce. Przemysł naftowy to bogactwo portowy też. A wy się boicie zająć stanowisko w strachu przed kim? Jestem zdegustowany.

Gość • Niedziela [10.11.2019, 09:04:36] • [IP: 77.252.46.***]

16:03:32-Myślisz, że żydzi pozwolą nam się uniezależnić? Naiwna jesteś.

Gość • Sobota [09.11.2019, 16:03:32] • [IP: 178.238.253.**]

Fakt bicie piany, budowa tej inwestycji uniezależni nas od Nord strimu własnosć Rosji i Niemiec!

Gość • Sobota [09.11.2019, 15:02:17] • [IP: 37.47.140.***]

przecież koncesja na poszukiwania to nie jest to samo co koncesja na wydobycie. Nie okłamujcie ludzi. Koncesję na poszukiwania jest łatwo dostać ale to firma podejmuje ryzyko czy dostanie kiedyś na wydobycie no i tutaj nie dostanie. A jak jest to super dobrze wiedzieć, za 50 lat może się wykorzysta.

Gość • Sobota [09.11.2019, 12:25:57] • [IP: 62.69.251.***]

To tylko bicie piany w oczekiwaniu na 'prezenty' od firmy wydobywczej

Gość • Sobota [09.11.2019, 11:28:09] • [IP: 80.149.82.***]

Jeśli zmurkiewicz wydał zgodę na wydanie koncesji oraz na poszukiwanie i wydobycie to w czym problem ? Firma miała podstawy wierzyć że wydają te 7 milinów nie w ciemno. Najlepsze jest to że prezydent po raz kolejny wytarł sobie dupę radą miasta bo o ile pozwolenie wydał bez jej udziału to wycofał się już poprzez uchwałę jak zawsze nieświadomej czemu służą radzie. Jeśli dojdzie do procesów sądowych to argumentacja będzie prosta - rada nie dopuszcza wydobycia- a odszkodowanie zapłacą podatnicy no chyba że prezydent będzie poczuwał się do odpowiedzialności za swoje wcześniejsze decyzje i odda te 7 milionów ze swoich. Ehhhh na cholerę ta rada ? Dzieci we mgle, stado baranów pod rządami wilka.

Gość • Sobota [09.11.2019, 10:55:45] • [IP: 62.87.177.*]

Jurkiewicz, Staszynski i Mrozek się wstrzymali! Patrioci ale na pewno nie lokalni.

bela • Sobota [09.11.2019, 10:35:43] • [IP: 89.182.99.***]

odwierty ?! to KONIEC Swinoujscia !!

Gość • Sobota [09.11.2019, 10:14:56] • [IP: 77.165.138.***]

No to car beton zawiedziony, koperty nie dojdą do celu czyli do jego kieszeni i znajomych a mógł być taki biznes bhahaha, coraz gorzej mu idzie z darowiznami kieszeniowymi

Gość • Sobota [09.11.2019, 09:57:45] • [IP: 176.221.122.***]

Hahaha. Ale ta Ruda boli co niektórych pisowsko - żmurowych sługusów którzy by najlepiej chcieli żeby lud był ciemny i nie widział ich biznesowych układów, w których tylko chodzi o przerabianie miliardów przez znajome firmy. Swinoujście to nie prywatny folwark Kim Dżong Janusza. Takich ludzi jak Agatowska co się nie boją i walczą o mieszkańców powinno być więcej.

Gość • Sobota [09.11.2019, 09:55:59] • [IP: 5.173.176.***]

Biedaki ze świnoujścia jak tam wasze MOLO, hotel stoi i zarabia a gdzie wasze obiecanki??

Gość • Sobota [09.11.2019, 07:57:15] • [IP: 94.254.226.**]

JAK TU CZUĆ NIEMIECKĄ -ROSYJSKĄ PROPAGANDĘ . RUSKO NIFMIECKIE TROLE TU TYLKO CHODZI O PIENIĄDZE W KOŃCU MY BĘDZIEMY ZARABIAĆ . LUDZIE NIE DAJCIE SIĘ STEROWAĆ TYM KILKU PŁATNYM ZDRAJCOM,

Gość • Sobota [09.11.2019, 07:53:46] • [IP: 5.173.146.***]

A kogo to obchodzi? Rada mędrców :-)

Gość • Sobota [09.11.2019, 07:52:18] • [IP: 94.254.226.**]

chcąc coś miec trzeba coś robić BURAKI . A NIE CIAGLE PŁACZ ZE BIEDA . A TAM TAK BOGATO, KAMIENIU ŁUPANY .

Gość • Piątek [08.11.2019, 23:45:54] • [IP: 176.221.122.**]

To tylko jest możliwe wita rozumita w tym PRL-owskim grajdołku i kwita, Najpierw burmistrz wyraża zgodę na koncesję, a po czterech latach informuje radnych, że taka koncesja została przez miasto wydana i protestuje przeciwko tej koncesji. Istny cyrk. A co na to radni, może dojrzeli już do wniosku, że nie da się tak dalej przez cztery lata i potrzeba dokonać cięcia.

Gość • Piątek [08.11.2019, 23:41:41] • [IP: 31.0.39.**]

To będzie rozłam w sld po tym głosowaniu. Nie dajcie się sterować z tylnego fotela tak jak to robi guru.

Gość • Piątek [08.11.2019, 23:08:57] • [IP: 77.252.46.***]

Bzdury pisze tu jeden gość. U niemieckich sąsiadów była trzy lata temu firma Engi, która chciała robić odwierty, ale mieszkańcy i właściciele hoteli nie zgodzili się na to badziewie. Były ostre protesty i demonstracje. Wtedy Engi powiedziało: nie to nie, pójdziemy na polską stronę i będziemy tam szukać gazu. Teraz zobaczymy, czy nasi znów się sprzedadzą za garsc paciorków.

LORD ADMIRALICJI • Piątek [08.11.2019, 22:58:35] • [IP: 176.221.122.**]

AD: Piątek [08.11.2019, 22:01:52] • [IP: 62.97.206.**] TO NIE BĘDZIE PUSTYNIA KONTENEROWA. W KAŻDYM TERMINALU KONTENEROWYM POWSTAJE WYSYPISKO ŚMIECI I TO CZĘSTO BARDZO NIEBEZPIECZNYCH DOSTARCZANYCH DO POLSKI PRZEZ BANDYCKIE KORPORACYJNE SZAJKI. KAŻDY KONTENER TO JEST ZAGADKA CO W NIM PRZYPŁYNIE. W PRZYSZŁOŚCI MOGĄ W TAKIM KONTENERZE PRZYSŁAĆ DRONY KTÓRE KORZYSTAJĄC Z SIECI 5G ZAATAKUJĄ TERMINAL LNG I ROPONOŚNE POLA. SKAŻONA PUSTYNIA TO BĘDZIE TAM GDZIE TERAZ LUDZIE I TURYŚCI MIESZKAJĄ. JAK BARDZO TRZEBA BYĆ TĘPYM I BEZMYŚLNYM, ABY PRZYPUSZCZAĆ, ŻE JAKAŚ BANDYCKA KORPORACYJNA SZAJKA ZROBI NAM DOBRZE?

Gość • Piątek [08.11.2019, 22:49:31] • [IP: 188.146.181.***]

a kto się wstrzymał?

Gość • Piątek [08.11.2019, 22:23:48] • [IP: 5.173.152.**]

a dostali już coś od tej firmy ci radni którzy się wstrzymali?? Już widzę to białe ferrari z obcą walutą

Gość • Piątek [08.11.2019, 22:01:52] • [IP: 62.97.206.**]

ale dno, lepiej zrobic pustynie kontenerowa rozjechana przez ciezarowki?

Gość • Piątek [08.11.2019, 21:48:09] • [IP: 185.13.106.***]

Dobra zmiana zrobi co zechce spec ustawą. A BAJECZKA O DOBRYM JASIU BETONIARZU DLA CIEMNEGO LUDU wszystko już dawno uzgodnione.

Gość • Piątek [08.11.2019, 21:06:03] • [IP: 31.0.66.***]

To SLD chciało żeby nam pod nosem jakieś Ruski odwierty robili? To dopiero by śmierdziało na odległość! !

Gość • Piątek [08.11.2019, 20:54:07] • [IP: 88.156.235.**]

Żenada tylko stać was na podwyżki dzierżawy gruntów.

Gość • Piątek [08.11.2019, 20:37:16] • [IP: 94.254.226.***]

No ciezko zeby byli za

Oglądasz 1-25 z 42
■ Ważna od godz. 02:00 dnia 16-02-2020 do godz. 04:00 dnia 17-02-2020 Na zachodzie kraju, na wybrzeżu prognozowany jest dość silny. Prognozuje się początkowo w rejonie wybrzeża i powiatów do niego przylegających, a następnie w ciągu dnia i kolejnej nocy w całym województwie występowanie silnego południowo-zachodniego, a następnie zachodniego wiatru wiejacego ze średnią prędkością od 25 do 46 km/h w porywach osiągającego prędkość od 70 do 90 km/h. Na Bałtyku sztorm do 10-11°B. ■ Ewakuacja Liceum! Pięcioro uczniów w szpitalu. Młodzież poczuła się źle po tym jak ktoś rozpylił nieznaną substancję chemiczną ■ Pół miliona na nagrody dla urzędników. Temat nagród wypłacanych przez prezydenta urzędnikom wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców Świnoujścia. Na wniosek mieszkańców zwróciliśmy się do Biura Informacji i Konsultacji Społecznych z pytaniem ile te nagrody kosztowały nas mieszkańców. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nagrody urzędnicze za 2019 rok wyniosły w sumie 550. 950,00 zł. brutto. ■ Blisko 200 armatorów, którzy zabierali wędkarzy na Bałtyk odejdzie z zawodu. Przyczyną jest wprowadzony od stycznia 2020 r. zakaz połowu dorsza. Właściciele łodzi turystycznych domagają się rekompensat od Rządu, a o wsparcie swoich postulatów poprosili Radnych Województwa Zachodniopomorskiego. Sytuacja jest olbrzymim ciosem dla branży turystycznej, a szczególnie dla takich miejscowości jak Kołobrzeg, Mrzeżyno czy Darłowo. Właśnie tam połowy rekreacyjne były magnesem ściągającym turystów i czynnikiem mocno ożywiającym miejscowe porty. Sytuacja niepokoi Samorząd Województwa Zachodnioporskiego ■ Laboratorium w Berlinie potwierdziło że pacjent z Greifswaldu nie jest zarażony koronawirusem. Berlin dostał próbki i potwierdził że nie jest chory ■ Aneksy do umów trochę nas kosztowały. Promenada historyczna może być gotowa do końca marca? Wykonawca inwestycji złożył wniosek do Urzędu Miasta o wydłużenie terminu zakończenia budowy. Wykonawca inwestycji konsorcjum MCC - Molewski złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia budowy Promenady Historycznej do końca marca br. ■ Przedszkole na bombie! Kolejny niewypał znaleziony podczas prac budowlanych. Ziemia ujawnia kolejne niewybuchy odkrywane podczas prac budowlanych tym razem na terenie Zakładu Opieki Długoterminowej. Bomba kryła się około 80 metrów od Przedszkola Miejskiego Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi "Tęcza" przy ulicy Bydgoskiej 15. Następnego dnia (środę 22.01.2020) przedszkole funkcjonowało bez zakłóceń, rodzice przyprowadzili rano swoje dzieci. A przed godziną 10.00 saperzy z dziwnowskiego 8. Batalionu Saperów zabezpieczył i zabrał 100-kilogramową bombę. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze ■ Wbrew urzędowej propagandzie w ciągu trzech lat w Świnoujściu zniknęło prawie 100 miejsc parkingowych! Strategia Rozwoju Miasta na lata 2014-2020 dowodzi, że prezydent Janusz Żmurkiewicz, jego zastępcy i naczelnicy powinni natychmiast odejść ze swych stanowisk ■ Do niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek około godziny 18.00 na ulicy Chrobrego w Świnoujściu. Ze zbiornika w aucie wyciekało paliwo! Kierowca Skody zaparkował swoje auto w zatoczce ■ Bardzo nietypowe zgłoszenie dotyczące kradzieży mienia otrzymali we wtorkowy wieczór policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Jak ustalili funkcjonariusze będący na miejscu zdarzenia, 20-letni mężczyzna oraz jego 22-letni kompan, najpierw wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, a następnie w drodze do szpitala w Świnoujściu, okradli kartkę z jej wyposażenia. Cały proceder wyszedł na jaw w szpitalu, gdy mężczyźni wyszli z karetki. Pod odzieżą 20-letniego mężczyzny ratownicy medyczni dostrzegli farelkę pochodzącą z ich pojazdu służbowego, natomiast jego dwa lata starszy kompan pod kurtką posiadał 20 bandaży ■ Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię! ■ PEC sprawdza szczelność rur. Zauważyłeś kolorową wodę – zadzwoń pod 993 ■ Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Wygląda to niesamowicie. Jakby w wodzie powstał jakiś wir. Na Basenie Północnym, tuż przy budynku obsługi mariny rybacy zaobserwowali coś na kształt gejzerów… z ryb ■ W Świnoujściu notorycznie brakuje karetek. Bardzo często rolę ratowników przejmują strażacy, którzy udzielają pierwszej pomocy lub zabezpieczają poszkodowanych do czasu przyjazdu ambulansu. W sobotni wieczór znów zabrakło karetki pogotowia. Tuż po godzinie 22.00 na ulicę Bohaterów Września przy Placu Wolności zajechał wóz strażacki. Poproszono strażaków, ponieważ akurat nie było wolnej karetki, a osoba potrzebująca pomocy nie mogła czekać. Z relacji świadka dowiadujemy się: - Na deptak znowu przyjechali strażacy a nie pogotowie, właśnie komuś pomagają. Na chodniku leżał poszkodowany, strażacy na noszach wnieśli go do środka i czekają ■ Pierwsze dziecko urodzone w 2020 roku w Polsce, przyszło na świat w Świnoujściu!!! ■ Nowy, 2020 rok powitaliśmy przeważnie w domach, na prywatnych imprezach i spotkaniach, w gronie rodziny lub znajomych. Byli jednak i tacy, którzy mimo braku przygotowanego, miejskiego Sylwestra, postanowili wyjść naprzeciw nadchodzącemu 2020. Spotkać ich było można na sylwestrowych spacerach, na ulicach miasta oraz nad morzem. Zmierzając ku plaży część liczyła mimo wszystko na bogatsze niż w centrum fajerwerki. I choć pojedyncze wybuchy słychać było do białego rana, to były one efektem „prywatnej inicjatywy” mieszkańców ■ Dramatyczna sytuacja w szpitalu. Czy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty? Trudno sobie wyobrazić szpital bez tego oddziału, a jednak to właśnie on ma dziś największe problemy. Na oddziale wewnętrznym szpitala miejskiego w Świnoujściu pracuje za mało lekarzy! Na oddziale chorób wewnętrznych na stałe pracuje trzech lekarzy (w tym jeden w niepełnym wymiarze). Dodatkowo oddział wspiera czterech internistów, którzy przyjeżdżają tylko na dyżury ■ Policjanci pełniący służbę na terenie miasta Świnoujście interweniowali w dniach od 24 grudnia do 27 grudnia, 73 razy, w tym zawartych jest 9 interwencji domowych. Interwencje policjantów dotyczyły przede wszystkim zakłócania spoczynku nocnego, kradzieży, zdarzeń drogowych, osób bezdomnych a także nieporozumień pomiędzy domownikami - informuje st. post. Kamil Zwierzchowski ■ Joanna Agatowska: 180 milionów długu, które pojawi się w budżecie miasta nie może zostać przez nas zbagatelizowanie. Kredyt zaufania jednak, którym obdarzyli prezydenta mieszkańcy w poprzednich wyborach nakazuje nam zaczekać na realizację planów.Stabilność budżetu jest niewielka, musimy wszyscy mocno postarać się by go nie nadwyrężyć ■ Ryszard Teterycz: "Powinniśmy wystąpić do rządu o zmniejszenie obciążeń miasta skalą wkładu własnego miasta w budowę tunelu!" ■ Góreczny do prezydenta: "obiecywał pan prezydent bezpłatne żłobki...". prezydent do Górecznego: "jeśli chodzi o środki na realizację pana pomysłu, czy się znajdą(?)-odpowiadam: nie znajdą się!" ■ Wiesław G óreczny: "zrzucanie odpowiedzialności za utrzymanie sfery edukacji oraz ochrony zdrowia na samorząd jest niekonstytucyjne!" ■ Wiesław góreczny: "kiedyś miasto dotowało edukację finansowaną przez Państwo, obecnie Państwo dofinansowuje utrzymywane przez samorząd szkoły" ■ Najważniejszym projektem nad którym obradują radni jest propozycja budżetu miasta na rok 2020 ■ Szczegóły ograniczeń ruchu na ulicy Wojska Polskiego. We wtorek 17 grudnia 2019r. wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego na ulicy Wojska Polskiego. Wyłączona z ruchu zostanie połowa ulicy Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Siemiradzkiego do skrzyżowania z ulicą Leśmiana ■ Na terenie ogródków działkowych zmarł mężczyzna. 12 grudnia około godziny 8.00 policja otrzymała zgłoszenie, że na działkach, z prawej strony (jadąc w kierunku Gartz), znajduje się mężczyzna. Nie dawał oznak życia. Policjanci wezwali pogotowie. - Zespół ratownictwa nie podejmował żadnych czynności reanimacyjnych. Mężczyzna już nie żył. Był w wieku 60 lat – mówi rzecznik pogotowia Paulina Targaszewska ■ Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna. Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia ■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■