POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [10.11.2019, 18:06:05] • Świnoujście

Gęś i marcińskie rogale czyli kulinarne propozycje na Święto Niepodległości

Gęś i marcińskie rogale czyli kulinarne propozycje na Święto Niepodległości

fot. Anita Ryfczyńska

W Stanach Zjednoczonych Ameryki do rangi narodowej potrawy, kojarzonej z patriotyczną tradycją awansował indyk. Ale Polska też ma swoje kulinarne skojarzenia z narodowym świętowaniem. Na listopadowe stoły Polaków coraz częściej trafia gęś. Patriotów- łasuchów cieszą z kolei słodkie rogale.

Chodzi oczywiście o popularne „rogale marcińskie”. Tradycja wywodzi się ze stolicy Wielkopolski ale od lat ogarnęła już całą Polskę. W Poznaniu powiadają również że „Na świętego Marcina-najlepsza jest… gęsina. Stąd poprzedzające deser danie główne to najczęściej smakowicie upieczona gąska.

Gęś i marcińskie rogale czyli kulinarne propozycje na Święto Niepodległości

fot. Anita Ryfczyńska

Przy okazji warto wspomnieć, że nie tylko Polacy łączą patriotyczne świętowanie ze słodkimi przysmakami. Przy słodkościach swój Dzień Niepodległości celebrują także w domach i lokalach rodziny w Grecji. Tam, gościom patriotycznych spotkań podaje się przeróżne ciasteczka miodowe.

Warto dodać, że kulinarne tradycje łączą się z patriotycznymi także w innych krajach. Bardzo silnie ten związek widoczny jest na stołach w Grecji gdzie 25 marca i upamiętnia rocznicę wybuchu powstania przeciwko Turkom celebruje raczej - przy słodkościach. Podaje się przeróżne ciasteczka miodowe podczas odpustów i rodzinnych spotkań. Podobnie jak Polacy Grecy są bardzo rodzinni i uwielbiają siedzieć w gronie przyjaciół i smakować. Dla nich każde święto jest powodem do urządzenia uczty rodzinnej. A czy w Waszych domach Święto Niepodległości kojarzy się także z jakimiś, tradycyjnie podawanymi przysmakami?

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 15, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-15 z 15

Gość • Poniedziałek [11.11.2019, 10:57:33] • [IP: 185.13.106.***]

ROGAL EROTYCZNY?

Gość • Poniedziałek [11.11.2019, 09:22:18] • [IP: 188.146.228.***]

Musimy sięgać aż do Poznania... A co w Czerwonym Grodzie może być czczącym przeszłość jadłem? Peerelowska golonka z kapustą lub czarna kaszanka na cześć czarnych marszów wymaszerowanych przez niewidzącą swej hańby (dorośli żądający prawa do aborcji na dzieciach...) część miejskiej, postpezetpeerowskiej elity (zob.na YT film o czarnym marszu), a nawet przez tych, którzy są związani z PO i... chodzą do kościoła, czyli chcą być w ciąży i zachować cnotę.

Gość • Poniedziałek [11.11.2019, 09:03:28] • [IP: 94.254.234.***]

Rogaliki świętomarcińskie są pyszniutkie, ale te z poznańskich cukierni, a nie przemysłowe z Lidla, czy Biedronki. A gęsina to nasza polska tradycja, wyjatkowe mięsko i fajnie by bylo, gdyby tradycja zjadania jej w Dzień Niepodległości byla obecna nie tylko w Poznaniu, ale w calej Polsce Jestem za!

Gość • Poniedziałek [11.11.2019, 07:50:39] • [IP: 83.20.249.**]

No nie smakują mi te rogale 😭

Gość • Poniedziałek [11.11.2019, 07:35:24] • [IP: 83.8.15.***]

A u nas będzie gąska. W rodzinie jest Marcin, święto podwójne.

Gość • Poniedziałek [11.11.2019, 05:15:39] • [IP: 185.210.37.**]

A ja mam gdzieś poznańskie rogale i jakieś tam gęsi... to nie jest żadna tradycja, tylko komercha nakręcana od kilku lat

Gość • Poniedziałek [11.11.2019, 03:06:41] • [IP: 70.27.230.**]

Cos nie ma sensu ten artykul. Na swietao niepodleglosci w USA czyli 4 Lipca Amerykanie jedza caslaw, salatke z ziemniakow i hamburgery. Tradycja jedzenia indyka jest na Thanksgiving Day czyli na Swieto Dziekczynienia inaczej Dozynki. 11 listopad w Stanach jak i w Kanadzie obchodzi sie minuta ciszy w poludnie, wlaczone sa syreny i jest dniem pracujacym a nie swietem.

Gość • Niedziela [10.11.2019, 21:08:45] • [IP: 31.11.129.***]

NA GĘSIA TO MNIE NIE STAĆ, ALE TARTE PYRY I SYFON PEWNIE NA 11 LISTOPADA BĘDZIE!

Gość • Niedziela [10.11.2019, 20:14:51] • [IP: 108.29.78.**]

za droga ges tylko leca kurczaczki taniutkie

Gość • Niedziela [10.11.2019, 20:06:51] • [IP: 88.156.206.***]

USA to jest zlepek bandziorow z calego swiata a narod amerykanski to sa rdzenni iondjanie!Czytac Histore!! A tu jest POLSK a czy niepodlegla to niech kazdy sam pomysli!!

Gość • Niedziela [10.11.2019, 19:52:50] • [IP: 83.20.245.***]

Gęś owsiana ostrzeszowska Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w 2009 r. Pychota, z modrą, czyli czerwoną kapustą i do tego pyzy drożdżowe na parze z sosikiem z gęsiny. A rogale Marcińskie, to tylko te prawdziwe, pieczone u" starych" cukierników w Wielkopolsce z białym, lub ciemnym makiem.

Gość • Niedziela [10.11.2019, 19:16:25] • [IP: 92.42.112.***]

Lepsze to niż ta żenada na Placu, spęd meneli i pijaków na zupkę za free