POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [21.05.2020, 07:24:57] • Świat

Leśnicy dbają. Światowy Dzień Pszczół

Leśnicy dbają. Światowy Dzień Pszczół

fot. Organizator

Leśnicy szczecińskiej dyrekcji Lasów Państwowych realizują różnego rodzaju przedsięwzięcia, które mają pozwolić pszczołom na efektywne wykorzystanie środowiska m.in. tworzone są liczne barcie i kłody bartne w Nadleśnictwie Barlinek, jak i w Nadleśnictwie Gryfice. Ponadto by rozpowszechnić w społeczeństwie wiedzę na temat znaczenia pszczół w środowisku leśnym Nadleśnictwo Mieszkowice stworzyło wyjątkowy punkt edukacyjny „Pszczeli zakątek". Obiekt ma postać ogrodu pełnego kwiatów, drzew i krzewów owocowych, niezbędnych pszczołom do funkcjonowania. Wyposażony jest m.in. w liczne tablice, rzeźbę niedźwiedzia dobierającego się do drzewa bartnego, barci oraz pozwalającej zapoznać się z budową ciała owada rzeźbę pszczoły. Prezentowane są różne typy uli, począwszy od replik najdawniejszych, wykonywanych w pniach drzew, przez tradycyjne ule wielkopolskie i warszawskie, aż do najnowszych, styropianowych konstrukcji.

Ty też możesz pomóc pszczołom! Oto kilka wskazówek:

1. Przygotuj poidło dla pszczół – dowolne naczynie z wodą oraz kamykami lub patykami, na których owady będą mogły stanąć i napić się wody.

2. Sadź i siej rośliny, które mogą dostarczyć pszczołom nektaru i pyłku - w swoim ogródku, na balkonie, czy na nieużytkach i zaniedbanych trawnikach, gdzie się da!

3. W swoich uprawach korzystaj z naturalnych środków ochrony roślin. Unikaj insektycydów (głównie neonikotynoidów) oraz pestycydów toksycznych dla pszczół.

4. Robiąc zakupy do domu wybieraj produkty z rolnictwa ekologicznego, wolne od GMO – są nie tylko zdrowsze, ale również ich produkcja nie zagraża pszczołom i jest przyjazna środowisku.

Rola pszczół w ekosystemie jest nieoceniona. Te niezwykle robotne stworzenia zapylają ok. 70% gatunków roślin uprawnych na świecie! Zapewniają lepszą jakość owoców i warzyw oraz podnoszą wydajność upraw. Przyczyniają się do utrzymywania bioróżnorodności. Ich wyginięcie poniosłoby za sobą wręcz niemożliwe do oszacowania konsekwencje dla całego środowiska. Niestety ten proces już trwa i jest ogromnym wyzwaniem.

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Tir jechał prosto na Mercedesa Vana. W niedzielę 31 maja kwadrans przed godziną dziewiątą w miejscowości Rzeczyn koło Wolina na DK 3 tir ze Słowacji nagle zjechał na czołówkę na mercedesa ze Świnoujścia. W ułamkach sekundy kierowca mercedesa z żoną przeżył horror ■ Rada Miasta zdecydowała o kontynuacji w roku 2020 programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie ■ Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała projekty zmian granic pasa technicznego i pasa technicznego od strony lądu. Projekty mają związek z planami budowy terminala kontenerowego ■ Dotychczasowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu st.bryg. mgr inż. Andrzej Lipiński kończy służbę. Uroczyste pożegnanie komendanta w związku z przejściem na emeryturę odbędzie się dziś. 28 maja. W pożegnaniu wezmą udział władze miasta ■ Prezydent miasta: "Mimo ograniczeń Świnoujście dysponuje obecnie dużą rezerwą miejsc dla dzieci, zarówno w żłobku jaki przedszkolach" ■ Kilka minut po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady XXXI sesji Rady Miasta. Posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym ■ Mężczyzna jadący na rowerze uderzył w bok jadącego samochodu. W tym czasie nie było żadnej wolnej karetki na terenie naszego miasta! Po poszkodowanego przyleciał śmigłowiec LPR. Do groźnego wypadku doszło około godziny 17:30 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości dawnego Novatora ■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■