POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [13.10.2021, 09:44:14] • Polska

Policjanci ostrzegają przed spoofingiem!

Policjanci ostrzegają przed spoofingiem!

fot. Policja

Oszustwo metodą „spoofingu” jest coraz częściej powodem strat oszczędności całego życia. Spoofing to nowa metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu je odbierający. Policjanci apelują o ostrożność przy tego typu kontaktach i weryfikację tożsamości dzwoniących do nas osób. Pamiętajmy! Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać naszą naiwność. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.

Spoofing telefoniczny to nic innego jak coraz popularniejsze oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar i udawać inną osobę.

Technicznie spoofing jest dziś możliwy głównie dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Przy ich wykorzystaniu dzwoniący może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego. Policjanci nie mają możliwości technicznego zablokowania spoofingu, gdyż telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, lecz komputerowej.

W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów.

Sprawcy wykorzystują różne triki socjotechniczne po to, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego. Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem. W większości rozmów pojawiają się jednak dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia. Zwykle oszuści namawiają ofiary do przelania pieniędzy na dane konto.

Scenariusz ataków wykorzystujących spoofing telefoniczny jest zwykle taki sam, a przynajmniej zbliżony. Oszust stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji, najczęściej informując go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia szybkich działań, by zablokować możliwości włamywaczy.

Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić, poinformować o otrzymanym połączeniu i zweryfikować przekazane informacje.

(Biuro dw. z Cyberprzestępczością KGP/ mw)


komentarzy: 13, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-13 z 13

Gość • Czwartek [14.10.2021, 20:44:24] • [IP: 37.47.155.**]

A to dlatego, że chcą żeby ludzie wszystko zdalnie robili. Nawet wypłacając pieniądze w kasie banku z własnego konta chcą characzu. Nie można nic na miejscu załatwić.

Gość • Czwartek [14.10.2021, 15:34:42] • [IP: 37.248.176.***]

"Wiedziałem że jesteś zdesperowanym małolatem ale nie wiedziałem że to jest tak głębokie.. Chyba szczepionka ci zaszkodziła. Zrób sobie lewatywę i połóż się bo sen na głupotę jest najlepszy." To się nie szczepiłeś? Stary (bo ja małolacik haha) polecam po 2 dawce wi fi masz wszędzie. Telefonu nie musisz ładować a i strzelać do ludzi z autyzmu możesz ale to jak wyjdzie DLC o nazwie" 3dawka". Kiedyś mówię kto i po kiego grzyba pisze te komentarze na iswinoujscie, ale od jakiegoś czasu sam je czytam czasem coś napiszę żeby podkręcić temat. No przy piwie po pracy jest to zajefajna rozrywka. Ja tu nie wchodzę po artykuły a po komentarze. Zdechnąć ze śmiechu idzie po paru piwerkach." ty komuch!!1111oneoneone"." a ty pisior!!111oneoneone" i to pod każdym artykułem. Policja jest nielegalna!!, kodeks karny jest nielegalny!! legalność jest nielegalna!!. Nie no padnę znowu ze śmiechu ludzie idzcie do pracy. Pozdrawiam zdesperowany małolat po szczepieniu hahahaha

Gość • Czwartek [14.10.2021, 13:06:33] • [IP: 89.151.36.***]

Wiedziałem że jesteś zdesperowanym małolatem ale nie wiedziałem że to jest tak głębokie.. Chyba szczepionka ci zaszkodziła. Zrób sobie lewatywę i połóż się bo sen na głupotę jest najlepszy.

Gość • Czwartek [14.10.2021, 01:43:46] • [IP: 37.248.176.***]

"16:34:38 - Ja nie muszę nikomu nic zgłaszać, bo nie jestem konfiturą kapusiu. Kodeks karny jest nielegalny stworzony przez oszustów i dotyczy tylko osób fizycznych, którzy są niewolnikami..." hahahahahaha. Padłem ze śmiechu." Nie jestem konfiturą" hahaha nie no padne ze śmiechu. 90% gangusów z lat 90 strzelało z ucha a mordowali ludzi, ale tu mamy bohatera." Armia z krzywej" też była lojalna jp i hawudepe a jak prokurator z CBŚ na nich wjechał to walili się na komendzie jak demokracja w Afganie. Pewnie następny" znaFca" konstytucji, której na oczy nie widział. Ogarnij się człowieku. Może do pracy byś poszedł? Nie no po co? Będę wypisywał co na" jutubie" mówili. Jak" jutub" i" fejsbuk" tak mówi to musi być prawda. Przeczytałeś kiedykolwiek jakąś ustawę? Wątpię. Pewnie czytać ze zrozumieniem umieć nie musisz bo na " ju tu ba ch i fejsach mówili, że policja to firma ochroniarska z Nowego Yorku" to musi być prawda!! hahahaha ja nie mogę. Pozdrawiam Pana serdecznie. :)

Gość • Czwartek [14.10.2021, 00:20:50] • [IP: 176.221.124.***]

Policja nie jest od ostrzegania tylko od łapania złodzieji

Gość • Środa [13.10.2021, 22:50:59] • [IP: 89.151.36.**]

16:50:58 Lekcje zrobione? Zastanów się głęboko nad emigracją do Białorusi. Tam jest demokracja. (tylko najpierw ukończ podstawówkę bo masz tak rozległe wiadomości że na wyżej cię nie oceniam.

Gość • Środa [13.10.2021, 18:58:23] • [IP: 176.221.125.**]

Lepiej byście napisali ile przypadków covida

Gość • Środa [13.10.2021, 16:50:58] • [IP: 192.95.12.***]

16:34:38 - Ja nie muszę nikomu nic zgłaszać, bo nie jestem konfiturą kapusiu. Kodeks karny jest nielegalny stworzony przez oszustów i dotyczy tylko osób fizycznych, którzy są niewolnikami...

Gość • Środa [13.10.2021, 16:34:38] • [IP: 89.151.36.**]

14:54:36 - Ale przebłysk intelektu. Kodeks karny jest jeden w Polsce. Swoje sprawy zgłaszaj cieciowi skoro tak uważasz lub wykrzycz do kibla to będzie głośniej. ..

Gość • Środa [13.10.2021, 14:54:36] • [IP: 192.95.12.***]

13:18:05 - Zgłupiałaś?! Zgłaszać do nich na nich? Po co niby miałbym zgłaszać do prywatnej firmy" Prokuratura" podszywająca się pod organ Państwowy o tej samej nazwie. Równo dobrze mogę, to zgłosić parkingowemu emerytowanemu cieciowi...

Gość • Środa [13.10.2021, 13:18:05] • [IP: 89.151.36.***]

Do IP 192.95.12. *** Jeżeli masz wiadomości na temat przestępstw dokonanych przez osoby które wymieniłeś to zgłoś się z zawiadomieniem do prokuratury. Zatajenie dowodów jest przestępstwem a oszczerstwa również. Nawiasem mówiąc spoofing jest niczym w porównaniu z wyczynami p. Nowaka, Gawłowskiego czy Grodzkiego.

Gość • Środa [13.10.2021, 12:22:08] • [IP: 83.19.186.*]

Przecież oni rzadko proszą o kasę czy dane bankowe! Wystarczy że wcisną link, na który kliknie ofiara, to wystarczy by zainstalować na telefonie ofiary program, który wyłudzi wszystkie te informacje, które umożliwią im kradzież np z konta bankowego. Na te linki trzeba zwrócić największą uwagę

Gość • Środa [13.10.2021, 11:50:40] • [IP: 192.95.12.***]

Czym są takie drobne złodziejaszki, do złodzieja morawieckiego, koscińskiego, pasożyta kaczyńskiego czy reszty tej pisowskiej chołoty.

Oglądasz 1-13 z 13
■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z awarią przyłącza, nastąpi przerwa w dostawie wody na ulicy Małopolskiej na odcinku od ulicy Szkolnej do Granicznej od godziny 8.00 - 12.00 w dniu 21.10.2021. Za utrudnienia przepraszamy ■
■ W czwartek prognozowany jest bardzo silny, południowo-zachodni wiatr osiągający maksymalnie w porywach do 80-90 km/h, lokalnie 90-100 km/h. Drugi stopień zagrożenia. SKUTKI: uszkodzenia budynków i dachów; utrudnienia komunikacyjne; awarie napowietrznych linii przesyłowych; łamanie drzew, wyrywanie z korzeniami mniejszych drzew. OBSZAR: województwo zachodniopomorskie - całe. Ostrzeżenie opracowało: Centrum Prognoz Meteorologicznych METEOSKY Sp. z o.o. ■ W niedzielę późnym popołudniem, mieszkańcy miasta dołączyli do ogólnopolskiego protestu przeciw planom wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. Oprócz słów sprzeciwu wobec anty-unijnej polityki rządzących, ludzie wołali „gdzie jest prezydent?!!”- dając tym samym wyraz dezaprobaty dla faktu, że zabrakło wśród nich prezydenta Świnoujścia. Janusz Żmurkiewicz uwielbia chwalić się jak skutecznie pozyskuje unijne środki. Gdy jednak nadeszła chwila by europejskiej solidarności celów publicznie bronić, prezydenta nie było. Polityczna kalkulacja /…/? ■ Od 1 października, podobnie jak w poprzednich latach, w weekendy na przeprawie Warszów kursować będą dwa promy Bielik. Rozkład kursowania promów nie ulega zmianie ■ 13 - latek znęcał się nad kolegami. Bił i kopał. Wstrząsające sceny w Parku Chopina. Media społecznościowe obiegły wstrząsające nagrania. Widać na nich, jak nastolatek bije swoich rówieśników. Przerażone dzieci nie tylko próbują uciec od swojego oprawcy, ale także głośno krzyczą z bólu. Krzyki i prośby o pomoc na nic się jednak zdały bo napastnik dalej uderzał i kopał swoje ofiary ■ Śmiertelnie niebezpieczna bakteria vibrio vulnificus wykryta niedaleko Świnoujścia. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że bakteria została wykryta tydzień temu u ponad 30 - letniego mieszkańca Międzyzdrojów. Mężczyzna odczuwał bardzo silny ból nogi, która bardzo spuchła w okolicach uda. Wezwał pogotowie ratunkowe. W momencie zgłoszenia, w Międzyzdrojach nie było wolnej karetki i do pacjenta zadysponowany został ambulans ze Świnoujścia. Podjęto decyzję o przewiezieniu mężczyzny do świnoujskiego szpitala. Tam szybko okazało się, że sprawa jest bardzo poważna. Mięsożerna bakteria dosłownie "zjadała" mięśnie nogi mężczyzny. Po wykonaniu dokładnych badań okazało się, że w nodze nie ma mięśni, a jedynie płyn. Pacjent musiał zostać jak najszybciej przewieziony do specjalistycznego szpitala w Szczecinie. Tam trafił na OIOM. To najprawdopodobniej pierwszy taki przypadek w Polsce, nie pierwszy jednak w Europie. Już jakiś czas temu ogólnopolskie media obiegła informacja, że ta sama bakteria spowodowała śmierć u obywatelki Niemiec. Do zakażenia doszło podczas kąpieli w morzu. Bakteria dostała się do organizmu kobiety przez otwartą ranę. Bakteria rozwija się bardzo szybko, natychmiast trzeba działać i podać antybiotyki. Jesteśmy bardzo ciekawi skąd tak groźna bakteria wzięła się u mieszkańca Międzyzdrojów. ■ 19 września Wyspiarka zakończyła drążenie tunelu w Świnoujściu! ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin ■ Nie jesteśmy „na szarym końcu” ale mogłoby być lepiej. Świnoujście na 184 miejscu w Polsce w rankingu osób wyszczepionych w gminach ■