iswinoujscie.pl • Niedziela [08.04.2018, 08:25:38] • Świnoujście

Sesja Nadzwyczajna w sprawie projektu S3 już w poniedziałek. Znamy projekt stanowiska

Zgodnie z zapowiedzią z marcowej sesji, Rada Miasta postanowiła spotkać się w kwietniu na nadzwyczajnym posiedzeniu poświęconym zaproponowanym przez inwestora rozwiązaniom inżynieryjnym oraz przebiegowi przedłużanej do Świnoujścia drogi S3. Biuro Rady Miasta przesłało już do naszej redakcji projekt stanowiska, nad którego przyjęciem obradować będą radni. Sesja nadzwyczajna poświęcona tej sprawie została zwołana na 9 kwietnia.

„Rada Miasta Świnoujście zwraca się do Pana Dyrektora o uwzględnienie zastrzeżeń dotyczących rozwiązań ujętych w Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowym dla inwestycji pn.: „Budowa drogi ekspresowej S3 na odcinku Świnoujście – Troszyn” zgłoszonych przez Prezydenta Miasta Świnoujście w piśmie WIM.7011.5495.2018.R.Ł. z dnia 05.03.2018r., przesłanych do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.”- czytamy w projekcie w uchwały, którą radni, po jej przyjęciu zamierzają przekazać do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

W uzasadnieniu tego stanowiska czytamy czytamy m,in, że: „Zastrzeżenia dotyczą proponowanych rozwiązań technicznych na odcinku znajdującym się w granicach administracyjnych Miasta Świnoujście od km 0+000 do km 1+200 przewidujących poprowadzenie projektowanej drogi S3 na nasypie o wysokości do 8m ponad poziom istniejącego terenu (czyli na rzędnych w granicach 9 – 10,5 m n.p.m.). Rozwiązania to budzą poważne wątpliwości w zakresie odbioru społecznego mieszkańców, funkcjonowania Miasta, a także w zakresie wpływu na elementy środowiska. W zaproponowanym stanowisku radni przypominają, że:

„Powyższe rozwiązania, zaprezentowane w dniu 13.12.2017r. na posiedzeniu Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych i Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych w Szczecinie, zostały poddane wnikliwej analizie przez służby Prezydenta Miasta, w wyniku których Gmina Miasto Świnoujście zgłosiła istotne zastrzeżenia.” Zdaniem radnych, Proponowane rozwiązania:

- będą miały negatywny wpływ na krajobraz miejski,
- utrudnią lokalne powiązania komunikacyjne,
- negatywnie wpłyną na stan jakości powietrza,
- są negatywnie odbierane społecznie,
- negatywnie wpłyną na walory środowiskowe.

Szczegółowe uzasadnienia do poszczególnych zastrzeżeń znajdują się w ww. piśmie Prezydenta Miasta Świnoujście.

Rada Miasta Świnoujście zdecydowanie akceptuje i jednoznacznie opowiada się za uwzględnianiem zastrzeżeń Prezydenta Miasta Świnoujście. Uważamy, że realizacja drogi na nasypie w mieście, na terenie zurbanizowanym lub przewidzianym do urbanizacji jest niedopuszczalna.

W tej sytuacji wniosek o zawarcie w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zapisu nakazującego uwzględnienie w projekcie budowlanym omawianego przebiegu drogi S3 w formie estakady jest w pełni uzasadniony.

Rada Miasta jest przekonana o słuszności argumentów Gminy i wierzy, że w tej sprawie Generalna Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad uwzględni nasze słuszne zastrzeżenia.

W uzasadnieniu do przedstawionego projektu czytamy:
Podjęcie niniejszej uchwały wynika z konieczności zwrócenia się do Dyrektora Generalnej Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie o uwzględnienie zastrzeżeń dotyczących rozwiązań ujętych w Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowym dla inwestycji pn.: „Budowa drogi ekspresowej S3 na odcinku Świnoujście – Troszyn” zgłoszonych przez Prezydenta Miasta Świnoujście w piśmie WIM.7011.5495.2018.R.Ł. z dnia 05.03.2018r., przesłanych do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. (Pismo załączone do uzasadnienia).

Zastrzeżenia dotyczą proponowanych rozwiązań technicznych na odcinku znajdującym się w granicach administracyjnych Miasta Świnoujście od km 0+000 do km 1+200 przewidujących poprowadzenie projektowanej drogi S3 na nasypie o wysokości do 8m ponad poziom istniejącego terenu (czyli na rzędnych w granicach 9 – 10,5 m n.p.m.). Rozwiązania to budzą poważne wątpliwości w zakresie odbioru społecznego mieszkańców, szczególnie dzielnicy Warszów, funkcjonowania Miasta, a także w zakresie wpływu na elementy środowiska.

Radni chcą zobowiązać przewodniczącego aby ich stanowisko otrzymali: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Parlamentarzyści Województwa Zachodniopomorskiego, Minister Infrasruktury, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewoda Zachodniopomorski, Rada Interesantów Portu Szczecin i Świnoujście S.A., Prezes Zarządu Morskich Portów szczecin i Świnoujście S.A. oraz Prezes Zarządu Polskiego LNG S.A.

Źródło: http://mm.swinoujscie.pl/artykuly/53681/