iswinoujscie.pl • Niedziela [14.10.2018, 19:01:28] • Świnoujście

Kto zaakceptował samowolę budowlaną?!

Kto zaakceptował samowolę budowlaną?!

fot. Andrzej Ryfczyński

Na terenie Portu Morskiego, wbrew planom zagospodarowania przestrzennego, wybudowano zbiorniki na olej napędowy. Sprawą zajmuje się Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Na terenie Portu Morskiego Świnoujście leży poradziecka baza paliwowa. Została ona wyremontowana przez stocznię im. Adolfa Warskiego. Pojawiły się plany rozbudowy, jednak radni Świnoujścia w 2004 roku uchwalali nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zastrzegli, że zabudowa i zagospodarowanie tego terenu powinno być ograniczone do niezbędnego minimum sprawnego funkcjonowania bazy. W parametrach zabudowy nie ma żadnych zapisów, co oznacza, że nie można stawiać nowych obiektów. Jednak w ostatnim czasie na terenie portu powstały nowe obiekty.

W 2017 roku, ówczesny Wojewoda Zachodniopomorski - Krzysztof Kozłowski, obecnie wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, wydał decyzję pozwolenia na budowę (nr decyzji, to 2013 z 1 grudnia 2017 roku). Zezwolił na wybudowanie dwóch zbiorników napowietrznych. Nie byłoby w tym nic niewłaściwego, gdyby plan zagospodarowania przestrzennego na to pozwalał, a nie pozwala na jakąkolwiek zabudowę. Inwestor z wnioskiem zwrócił się do Prezydenta Świnoujścia o wydanie decyzji o warunkach środowiskowych. W opracowanym dokumencie, z planu zagospodarowania przestrzennego zacytowano jedynie fragment określający funkcję terenu. Natomiast plan zagospodarowania posiada inne, znaczące punkty, jak zasady i warunki pracy w terenie, zasady podziały terenu, które określają jasno, że istnieje zakaz rozbudowy i kształtowania terenu.

Wnioskodawca miał świadomość, że baza znajduje się na terenie portu, bo w swoim wniosku napisał, że jest położona na terenie Portu Morskiego. W przypadku realizowania inwestycji w części na obszarach morskich, decyzję wydaje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. To znaczy, że pierwszą instancją jest dyrektor RDOŚ, a nie prezydent. Zatem zgodnie z art.157 KPA. decyzja jest nieważna. Do wojewody skierowane zostało pismo podważające zgodność z przepisami, powstałych zbiorników. Wojewoda bez procedowania przekazał to do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jest to wyższa instancja od Wojewody. Na decyzję kolegium trzeba jeszcze poczekać.

Dziś na terenie portu mamy trzynaście zbiorników o łącznej wielkości 108 .tysięcy metrów sześciennych. Jeden ma 22 metry wysokości, drugi 20 metrów. Zgodnie z prawem budowlanym, powstałe zbiorniki powinno się rozebrać, ponieważ są samowolą budowlaną.

Źródło: http://mm.swinoujscie.pl/artykuly/56650/