iswinoujscie.pl • Sobota [13.10.2018, 21:11:59] • Świnoujście

Co z tym nadmetrażem?

Co z tym  nadmetrażem?

fot. Organizator

W Świnoujściu niezwykle trudno przeciętnemu mieszkańcowi wystąpić do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej z wnioskiem o najem mieszkania. Z mojej praktyki zawodowej wynika, że wniosek taki spotyka się z trudnościami i załatwia się go negatywnie. Przyczyna podstawowa to tzw. nadmetraż. ZGM sprawdza, czy mieszkamy na powierzchni większej niż 7 m2 na osobę. Sądownictwo polskie już dawno zanegowało nadmetraż i stanęło po stronie społeczeństwa wskazując, że nie powinno się taką miarą mierzyć prawa do najmu komunalnego.

W Świnoujściu wciąż obowiązuje niezwykle archaiczna uchwała Nr XVI/126/2011 Rady Miasta Świnoujścia z dnia 27.10.2011 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Świnoujścia. Uchwała ta korzysta z waloru aktu prawa miejscowego, a więc jest takim naszym lokalnym prawem. Zresztą formularz opublikowany na stronie ZGM też jest archaiczny.

Par. 11. 1 pkt. 4 tej uchwały ma taką oto trudną treść: „Lokal wchodzący w skład mieszkaniowego zasobu Miasta, z zastrzeżeniem ust. 2 oraz par. 17 może zostać wynajęty na czas nieoznaczony wnioskodawcy lub osobie niebędącej wnioskodawcą, jeżeli spełnia kryteria dochodowe określone w par. 8 oraz jeden z następujących warunków:
4) zamieszkuje na terenie Miasta w lokalu, którego nie jest właścicielem i w którym powierzchnia pokoi w przeliczeniu na jedną zamieszkującą tam osobę jest mniejsza niż 7 m2 w gospodarstwie wieloosobowym do 7–iu osób i 5 m2 w przeliczeniu na każdą kolejną osobę lub mniejsza niż 10 m2 na osobę w gospodarstwie jednoosobowym, z zastrzeżeniem ust 3 i 4”.

Ten zapis jest tak archaiczny, że aż nieprzyzwoity. W roku 2018 nie ma już takiego sposobu prawnego myślenia, że mieszkam na powierzchni 5 m2, czy 7 m2. Znajdźcie mi mieszkanie o powierzchni 7 m2! Nie ma, prawda? Rodzina składająca się z babci, dziadka, matki, ojca i 1 –go dziecka daje wynik 35 m2. Jest to dziś kawalerka. A więc uchwałą miejską wymaga się, aby rodzina wielopokoleniowa mieszkała wspólnie na jednym pokoju z kuchnią i wc, wówczas będzie miała prawo do złożenia wniosku o najem komunalny. Brzmi absurdalnie, prawda?
A co z małżeństwami, które wynajmują mieszkania na wolnym rynku? A co z ludźmi, którzy na skutek śmierci swoich rodziców stracą prawo do zamieszkiwania na skutek utraty spadkobrania? A co z seniorami, którzy mieszkają u swoich rozwodzących się dzieci... ? Itd., itd. Kryterium 5-7 m2 na osobę nie mieści się dzisiaj w żadnych standardach.

Dzisiaj, w 2018 r. standardy są już inne. Inne jest Prawo budowlane, inne będzie Prawo o ochronie praw lokatorów. Od 1.01.2018 r. zmieniono Prawo budowlane - warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i budowle, minimalna powierzchnia użytkowa lokalu wynosi 25 m2. A od 21.04.2019 r. wchodzi w życie zmiana Prawa o ochronie praw lokatorów. Z dniem 21.04.2019 r. wejdą w życie zmiany artykułów 21 -21 a – 21 b – 21 c Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, które wymuszą zmiany. Zmiany skupiają się przede wszystkim na kryterium dochodowym i eliminują komunistyczną wizję kryterium, jakim jest metraż mieszkania. Zmiany posługują się kryterium powierzchniowym jedynie w 2 przypadkach: określenia kryteriów oddawania w najem lokali o powierzchni przekraczającej 80 m2 oraz możliwość wypowiedzenia najmu komunalnego w przypadku, gdy powierzchnia lokalu przekraczać będzie 50 m2 na jedną osobę i 25 m2 na każdą następną, z ograniczeniem wypowiedzenia do osób, które ukończą 75. rok życia.

Zadaniem nowej Rady Miasta Świnoujście będzie dostosowanie najmu komunalnego do nowych standardów prawnych i stworzenie realnych możliwości skorzystania z tego najmu. Stworzy to wielu osobom możliwość założenia rodzin, podjęcia pracy i spokojnego życia w naszym mieście.

Autor : Ewa Sołowińska - radca prawny, lustrator spółdzielczy

Źródło: http://mm.swinoujscie.pl/artykuly/56698/