iswinoujscie.pl • Piątek [07.12.2018, 21:04:33] • Świnoujście

Ku przestrodze: myśl co piszesz! W sieci nikt nie jest anonimowy!

Ku przestrodze: myśl co piszesz! W sieci nikt nie jest anonimowy!

fot. iswinoujscie.pl

Na facebookowym profilu Dariusza Krzywdy, który pełni funkcję publiczną przewodniczącego Zarządu Osiedla Warszów, pojawiła się w ostatnich dniach informacja, która zelektryzowała wiele osób interesujących się lokalną polityką. Przewodniczący Osiedla Warszów skierował sprawę do Prokuratury po tym jak w komentarzach pisanych na naszym portalu "ktoś" obrażał jego i innych członków Zarządu Osiedla. Pełnienie funkcji Przewodniczącego Zarządu opiera się na zaufaniu publicznym, które w jego ocenie, w tym przypadku zostało poważnie naruszone.

Po przeprowadzonym przez Policję i Prokuraturę postępowaniu - wskazano mu, że komentarze pisane były z numeru abonenckiego należącego do mieszkanki Świnoujścia - Warszów Sylwii Marszałek (która w ostatnich wyborach samorządowych uzyskała mandat radnej z Komitetu Grupy Morskiej Cała Naprzód).

Ku przestrodze: myśl co piszesz! W sieci nikt nie jest anonimowy!

fot. iswinoujscie.pl

Pani Sylwia Marszałek nie przyznaje się do winy. Prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia ze względu na brak interesu publicznego, ale wskazała, że pan Dariusz Krzywda może skierować sprawę do Sądu z powództwa cywilnego. Sprawa jest poważna, gdyż zarzut dotyczy art. 212 pkt. 2 Kodeksu Karnego (zniesławienie, pomówienie).

Ku przestrodze: myśl co piszesz! W sieci nikt nie jest anonimowy!

Radna Sylwia Marszałek( fot. Sławomir Ryfczyński )

Dariusz Krzywda zapowiedział konsekwentne poprowadzenie sprawy do końca, a jego działania są najlepszym dowodem na to, że w sieci nikt nie jest anonimowy.

Każdy, kogo dobra osobiste zostały naruszone czyimś komentarzem, może podobnie jak pan Dariusz dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Również każdy, kto decyduje się napisać komentarz naruszający dobre imię innego człowieka musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami takiej swojej decyzji. Oczywiście o winie orzeknie Sąd.

Udowodnienie winy skazanemu za zniesławienie kwalifikowane za pomocą środków masowego komunikowania zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (art. 212 § 2 k.k.). Oznacza to, że może tu znaleźć zastosowanie warunkowego umorzenia postępowania, kara pozbawienia wolności może zostać orzeczona z warunkowym jej zawieszeniem.
W razie skazania za przestępstwo zniesławienia, Sąd obok kary może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

Przestępstwo zniesławienia ścigane jest w trybie prywatnoskargowym, co oznacza, że pokrzywdzony sam wnosi akt oskarżenia do Sądu i sam pełni rolę oskarżyciela prywatnego (źródło: komentarz do Kodeksu Karnego).

Źródło: http://mm.swinoujscie.pl/artykuly/57486/