iswinoujscie.pl • Niedziela [08.09.2019, 21:16:18] • Świnoujście

Nie tylko kontakty seksualne. Uważaj na wspólny ręcznik i publiczną toaletę

Nie tylko kontakty seksualne. Uważaj na wspólny ręcznik i publiczną toaletę

fot. iswinoujscie.pl

W ubiegłym roku w Świnoujściu miejscowy sanepid zarejestrował dwa przypadki kiły u młodych mężczyzn. Podobnie - rok wcześniej. Wracają choroby przenoszone najczęściej drogą płciową. Zdaniem specjalistów, to efekt braku edukacji.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu prowadzi rejestry zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową (m.in. kiłę, choroby wywołane przez chlamydie oraz rzeżączkę a także zakażenia HIV/zachorowania na AIDS). Dzięki temu dowiadujemy się, że w tym roku w Świnoujściu nie odnotowano dotychczas żadnych przypadków zachorowań na AIDS, zakażeń HIV czy zachorowań na inne choroby przenoszone drogą płciową ( np. kiła, rzeżączka).

Ale to nie znaczy, że problem u nas nie występuje. W 2018 r. w naszym mieście zarejestrowano 2 przypadki kiły (dawniej zwaną syfilisem) u mężczyzn. Panowie mieli 29 oraz 40. Także rok wcześniej pecha miało dwóch mężczyzn (31 i 24 lat), u których stwierdzono tę chorobę.
Kiła jest przenoszona głównie przez kontakty seksualne, choć niebezpieczny może być też pocałunek (zakażona osoba może mieć zmiany w gardle). Zaczyna się od owrzodzeń, powiększonych węzłów chłonnych, wysypki. Następnie ( faza późniejsza) dochodzi do zmian w układzie nerwowym, sercowo-naczyniowym oraz narządach wewnętrznych.

Mamy też dane z całego województwa. W tym roku stwierdzono kiłę wrodzoną u noworodka (matka przekazuje chorobę dziecku w czasie ciąży), 4 przypadki kiły wczesnej i 2 – późnej. Rok wcześniej wczesną kiłę wykryto u 26 osób w Zachodniopomorskiem ( w 2017 i 2010- po 36 przypadków, w 2000 – 24). W 2018 r. późną kiłę stwierdzono u 21 osób, w 2017 – u 22, w 2010 - u 3, tyle samo w 2000 r.

Dziecko z kiłą wrodzoną, czyli które zaraziło się kiłą w życiu płodowym, może nie przeżyć porodu albo urodzić się martwe lub niezdolne do dalszego życia. Bywa, że objawy choroby wystąpią u niego później (uszkodzenia słuchu, nadwrażliwość na światło, utrata wzroku, problemy z zębami, zaatakowany układ sercowo-naczyniowy i nerwowy).

W 2017 r., w Świnoujściu zarejestrowano też 1 przypadek choroby przenoszonej drogą płciową wywołanej przez chlamydię u mężczyzny w wieku 30 lat; 3 przypadki zakażenia wirusem HIV (32-latek, 39-latek i 15-latka). W jednym z tych przypadków doszło do zachorowania na AIDS.

Zobaczmy jeszcze, jak wyglądają dane dotyczące tych chorób w Zachodniopomorskiem. Jak informuje Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, w tym roku zgłoszono już 9 nowych przypadków zachorowań na HIV.

W ubiegłym roku w naszym województwie nie stwierdzono żadnego zachorowania na rzeżączkę i nieswoiste zapalenie cewki moczowej. W 2018 r. było 8 przypadków pierwszej z chorób, a drugiej 9. W 2017 - 9 i 4, 2010 – 10 i 59. Na tym tle straszą dane z 2000 r., gdy na rzeżączkę zachorowało 40 mieszkańców Zachodniopomorskiego, a na nieswoiste zapalenie cewki moczowej… aż 203!

Rzeżączkę można złapać przez kontakty płciowe, ale też wspólne używanie przedmiotów higieny codziennej (gąbki, ręczniki), deski klozetowej w toalecie publicznej, pościeli. Choroba może prowadzić do zakażenia całego układu moczowo-płciowego, zapalenia stawów, posocznicy, bezpłodności, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Źródło: http://mm.swinoujscie.pl/artykuly/59239/