iswinoujscie.pl • Sobota [05.10.2019, 12:33:31] • Polska

Pomiędzy 2016 a 2018 rokiem liczba niewypłacalnych firm wzrosła aż o 1/3

W ubiegłym roku w naszym województwie upadłość ogłosiły 22 firmy. To 3,6 proc. wszystkich przedsiębiorstw, które zbankrutowały w Polsce w 2018 r. Problemom upadających firm w Polsce przyjrzał się w swoim nowym raporcie portal ALEO.com.

Autorzy porównali w nim m.in. liczbę bankrutujących przedsiębiorstw w każdym województwie.

W jakich branżach panuje dziś największa konkurencja? Przede wszystkim w handlu, przemyśle i budownictwie. To właśnie w tych trzech branżach działało aż 65 proc. firm, które zbankrutowały w ubiegłym roku.

- Trendy związane z ryzykiem raczej nie zmienią się znacznie w 2019 r. – dodają autorzy raportu – podkreślając, że również w ostatnich miesiącach najczęściej upadają właśnie firmy handlowe, produkcyjne lub budowlane.

Jak czytamy raporcie, w czołówce najbardziej konkurencyjnych gałęzi gospodarki jest również transport drogowy (22 upadłości w 2018 r.) oraz wynajem i zarządzanie nieruchomościami (20 upadłości). Najrzadziej w ubiegłym roku upadały przedsiębiorstwa z takich branż, jak dostawa wody i gospodarowanie ściekami, edukacja czy rolnictwo i leśnictwo. Łącznie stanowią niecałe 2% wszystkich upadłości.

- Trendy związane z ryzykiem raczej nie zmienią się znacznie w 2019 r. Według danych COIG, do końca czerwca upadały przede wszystkim firmy handlowe, przemysłowe lub budowlane, a najrzadziej – przedsiębiorstwa związane z górnictwem i wydobywaniem oraz firmy działające w kulturze i edukacji – piszą autorzy raportu.

W swoim raporcie ALEO.com bierze również pod lupę przyczyny biznesowych niepowodzeń. Autorzy prezentują wyniki badania przeprowadzonego wśród przedsiębiorców i pracowników z całego kraju, którzy odpowiedzieli m.in. na pytania dotyczące największych rynkowych zagrożeń. Badani zwracają uwagę przede wszystkim na wysokie koszty prowadzenia działalności, zatory płatnicze czy niekorzystne zmiany w prawie. Warto zwrócić uwagę na tę drugą kwestię. Opóźnienia w płatnościach są problemem przede wszystkim w małych firmach, gdzie mogą nawet spowodować załamanie płynności finansowej.

-To z kolei często wywołuje efekt domina: bez należnych im pieniędzy firmy same nie są w stanie spłacić swoich zobowiązań, powodując problemy kolejnych przedsiębiorstw – piszą autorzy raportu.

I choć w 2019 r. nawet połowa przedsiębiorców czekała na płatność od kontrahenta ponad 60 dni, to spora część z nich w ogóle nie podejmuje koniecznych kroków, by uniknąć trudności. Co trzeci właściciel firmy deklaruje, że w ogóle nie weryfikuje kontrahentów. Najbardziej nieostrożne są osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą –tylko 4 na 10 upewnia się, że ich klient będzie w stanie zapłacić za produkt lub usługę.

Więcej informacji na temat upadających firm w Polsce znajduje się w raporcie ALEO.com: https://aleo.com/pl/blog/upadlosc-firm-co-hamuje-polski-biznes

Źródło: http://mm.swinoujscie.pl/artykuly/62178/