iswinoujscie.pl • Poniedziałek [16.12.2019, 08:41:57] • Świnoujście

W tym roku Świnoujście bez odry. Na razie

W tym roku Świnoujście bez odry. Na razie

autor: Dan Race ( fot. stock.adobe.com/pl )

Odra szaleje w kraju. Na szczęście nie u nas. W tym roku w Świnoujściu dotąd nikt nie zachorował. Było jednak podejrzenie. A jest się czego bać. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej chorego.

W Polsce mamy gwałtowny wzrost zachorowań na odrę. Z danych Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PZH wynika, że w tym roku do końca września tę chorobę stwierdzono aż u 1368 osób. Dla porównania - w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 126 przypadków.

A u nas? Z danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świnoujściu wynika, że w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 30 października nie odnotowano żadnego zachorowania na odrę. Jednak w ubiegłym roku zarejestrowano dwa takie przypadki.

- W roku bieżącym zarejestrowano jedno podejrzenie zachorowania na odrę u 40-letniej obywatelki Ukrainy, które ze względu na brak charakterystycznych objawów chorobowych nie spełniło kryteriów klinicznych choroby, a co za tym idzie nie spełniło również definicji przypadku oraz nie zostało ujęte w sprawozdawczości – dodaje dr n. med. Justyna Jakubas Zawalska, młodszy asystent Sekcji Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świnoujściu. - W roku 2018 odnotowano pięć zgłoszeń, z czego dwa przypadki zostały potwierdzone laboratoryjnie, natomiast pozostałe zostały wykluczone ze względu na ostateczne rozpoznanie innej jednostki chorobowej. Przypadki potwierdzone dotyczyły osób pochodzenia ukraińskiego. Była to 33-letnia kobieta oraz 30-letni mężczyzna, przy czym osoby te nie były mieszkańcami Świnoujścia.

Jak się dowiedzieliśmy, w przypadku każdego podejrzenia/rozpoznania odry pracownicy Sekcji Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przeprowadzali wywiad oraz dochodzenie epidemiologiczne.

- Po otrzymaniu zgłoszenia ustalana jest profilaktyka poekspozycyjna mająca na celu zapobieżenie dalszym zachorowaniom - informuje dr n. med. Justyna Jakubas Zawalska. - We wszystkich przypadkach została sporządzona lista osób, które mogły mieć kontakt z osobą chorą w okresie zaraźliwości, tj. od czwartego dnia przed wystąpieniem wysypki do chwili zgłoszenia. Wszystkim osobom z kontaktu, które nie posiadały udokumentowanych szczepień przeciwko odrze oferowane były szczepienia poekspozyjne. Szczepienia dla osób ze styczności przeprowadzane były w ciągu 72 godzin od kontaktu z chorym. Jeżeli istniała taka konieczność, w piśmie informacyjnym udzielono zaleceń pracodawcy dot. obserwacji i ewentualnego wstrzymania się od pracy na okres 14 dni pracownikom, którzy mieli kontakt z osobą chorą.

Lekarz dodaje, że leczenie odry jest wyłącznie objawowe obejmujące stosowanie leków przeciwgorączkowych, odpoczynek, prawidłowe nawodnienie oraz odżywianie chorego.

- W łagodnym przebiegu choroby, bez powikłań, nie ma potrzeby hospitalizacji –dodaje dr n. med. Justyna Jakubas Zawalska. - Izolacja chorego wymagana jest przez okres około 4-5 dni od wystąpienia osutki. Źródłem infekcji jest chory lub zakażony człowiek, natomiast zakażenie szerzy się drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej chorego. Należy pamiętać, iż choroba łatwo rozprzestrzenia się wśród osób nieuodpornionych.

Źródło: http://mm.swinoujscie.pl/artykuly/62595/