iswinoujscie.pl • Piątek [17.01.2020, 08:47:03] • Świnoujście

Miłośnikami pluskiew zajmie się sąd

Miłośnikami pluskiew zajmie się sąd

archiwum( fot. Agnieszka Puszcz )

Złe wieści w sprawie pluskiew w bloku nr 20 przy ul. Modrzejewskiej. Około dwudziestu mieszkańców wypięło się na zalecenia firmy walczącej z robactwem. Do budynku znoszą meble i przedmioty niewiadomego pochodzenia. W bloku śpią obcy ludzie. Kolejne insekty mogą być wnoszone do budynku. Czy to się kiedyś skończy?

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej traktuje tu wszystkich ludzi jak meneli – pisał niedawno o bloku przy ulicy Modrzejewskiej 20 jeden z mieszkańców. – Nie wszyscy tu tacy mieszkają. Chcemy żyć bez robactwa. W budynku przy ulicy Modrzejewskiej 20 na dobre zadomowiło się robactwo.

Zdaniem naszego Czytelnika, ZGM nic z tym nie robi.

Wynajęto firmę, która kilka razy pryskała, żeby nie było ani karaluchów ani pluskiew – czytamy w liście. – Niestety nic to nie dało. Tego dziadostwa jest coraz więcej. A ZGM ma nas w nosie. Nic z tym nie robi. A ta firma nie wiadomo, czym psika, bo muchy tylko zdychają i nic więcej.

ZGM pralki też miał naprawić - czytamy dalej - A na dwie klatki na cały budynek czynne są tylko dwie, gdzie ludzie mają prać. Po awarii też ciężko im naprawić. ZGM schodzi na psy. Traktuje tu wszystkich ludzi jak meneli, a nie wszyscy tu tacy mieszkają. Chcemy żyć bez robactwa, ale się nie da. Proszę przyjdźcie choćby na czwarte piętro, to ludzie opowiedzą, co tu się wyprawia.

Sanepid twierdzi, że słyszał o problemie pod koniec 2017 roku. Wtedy sprawa została załatwiona. O ponownym pojawieniu się robactwa nikt go nie informował. Po naszym zgłoszeniu, padła zapowiedź kontroli budynku.

Do sprawy odniósł się też Artur Ćwik, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. I tu bardzo ciekawa informacja: w okresie ostatnich dwóch lat zabieg kompleksowej dezynsekcji budynku przeprowadzony został siedmiokrotnie!

- Ponadto Wykonawca usługi w ramach udzielonej gwarancji, wykonywał wielokrotnie dodatkowe zabiegi lokali i pomieszczeń, reagując każdorazowo na zgłoszenia mieszkańców – twierdzi Artur Ćwik, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. - Do przeprowadzania zabiegów stosowane są specjalistyczne środki owadobójcze, przeznaczone do zwalczania insektów i dopuszczone do obrotu zgodnie z ustawą z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2231).

Skuteczność i efektywność przeprowadzonej dezynsekcji – kontynuuje dyrektor – zależy głównie od użytkowników i mieszkańców budynku. Zastosowanie się przez nich do zaleceń Wykonawcy, w zakresie przygotowania pomieszczeń do zabiegów, jak również wykonania czynności po ich zakończeniu, polegających między innymi na uporządkowaniu i posprzątaniu lokali, usunięciu przedmiotów i mebli będących miejscem bytowania insektów, wypraniu odzieży i pościeli itp., jest warunkiem niezbędnym do całkowitego zlikwidowania insektów.

Czy warunek ten został spełniony?

- Z przykrością należy stwierdzić, że współdziałanie lokatorów w tym zakresie okazało się niewystarczające i dotychczas nie udało się osiągnąć oczekiwanego rezultatu - przyznaje Artur Ćwik. - Jedną z przyczyn powracania problemu jest niestosowanie się do zleceń Wykonawcy dezynsekcji, udostępnianie pomieszczeń osobom obcym, gromadzenie mebli i przedmiotów niewiadomego pochodzenia, co z kolei związane jest z ryzykiem przenoszenia insektów z zewnątrz. Prowadzony nadzór, monitoring i kontrola skuteczności zabiegów wykazały, że około dwudziestu użytkowników dotychczas nie wywiązało się z zaleceń Wykonawcy, pomimo pisemnych wezwań, prowadzonych rozmów i szeregu innych działań podejmowanych w porozumieniu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Świnoujściu. W stosunku do tych osób podejmowane są dalsze działania przewidziane prawem. Do czasu uzyskania stosownego postanowienia sądu, ich obecność w budynku będzie miała wpływ na komfort zamieszkiwania pozostałych lokatorów.

Dyrektor ZGM przypomina, że zgodnie z art. 6b ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (D. U. z 2019 r. poz. 1182, 1309), obowiązkiem najemcy jest utrzymywanie lokalu we właściwym stanie technicznym i higieniczno -sanitarnym, w tym również likwidowanie insektów. Gmina jako właściciel nieruchomości odpowiada za jej części wspólne, tj. klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia przeznaczone do wspólnego użytku.

- Zgodnie z opinią przedstawiciela specjalistycznej firmy, miejscem bytowania insektów są pomieszczenia, w których zamieszkują ludzie oraz przechowywana jest żywność - informuje Artur Ćwik - zatem ich ewentualna obecność na częściach wspólnych jest jedynie efektem ich przemieszczania się. Zlecone przez Wynajmującego dezynsekcje całego budynku, w tym również zasiedlonych lokali jest formą pomocy, jakiej mieszkańcom udziela Gmina. Działania w tym zakresie będą kontynuowane, jednak uzyskanie lepszych efektów dezynsekcji wymaga ogromnej dyscypliny ze strony mieszkańców a o taką w przypadku części z nich bardzo trudno. Niestety wpływ na skuteczność działań ma też polskie prawodawstwo, które chroni nie tylko wymagających ochrony, ale również tych, którzy nie są zainteresowani współpracą w jakimkolwiek zakresie. Korzystając z okazji zwracam się do wszystkich mieszkańców nieruchomości o współdziałanie w zakresie zwalczania insektów.

Dyrektor odniósł się również do poruszonej przez naszego Czytelnika sprawy pralek.


- Budynek przy ul. Modrzejewskiej 20 w Świnoujściu wyposażony jest w automaty piorące przeznaczone do wspólnego użytku - informuje Artur Ćwik. - W ostatnim czasie ze względu na awarie, część urządzeń zostało wyłączone z użytkowania. Po dokonanym przeglądzie ustalono, że ich naprawa i wymiana części wymaga ingerencji specjalistycznej firmy. Działalność taka nie jest prowadzona na terenie Gminy Miasto Świnoujście. W planie finansowym ZGM na 2020 r. zaplanowane zostały środki finansowe związane z usługą serwisową istniejących urządzeń i wkrótce rozpoczęta zostanie procedura zamówienia publicznego. Rozważany jest również zakup nowego urządzenia w przypadku wysokiego kosztu naprawy obecnych pralek.

Źródło: http://mm.swinoujscie.pl/artykuly/63437/