iswinoujscie.pl • Poniedziałek [04.07.2022, 15:14:48] • Świnoujście

Kolejna duża inwestycja w Świnoujściu. Orlen planuje budowę portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych

Kolejna duża inwestycja w Świnoujściu. Orlen planuje budowę portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych

fot. iswinoujscie.pl

Może się okazać, że Świnoujście stanie się miejscem realizacji kolejnej ważnej inwestycji. Jak donoszą ogólnopolskie media grupa PKN Orlen i należąca do niej spółka Orlen Neptun planują w naszym mieście budowę portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Na tę chwilę nie są znane szczegóły tej inwestycji, ale już teraz wiemy, że najprawdopodobniej zostanie ona zrealizowana na 20 ha terenów wydzierżawionych od Portu Świnoujście.

Jeżeli wszystko pójdzie po myśli PKN Orlen to już w 2025 roku w Świnoujściu powstanie pierwszy port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Druga taka inwestycja miałaby powstać w Gdańsku.

Nowy port realizowałby obsługę dużych jednostek, które transportowałyby części farm wiatrowych m.in turbiny czy wieże. To jednak nie wszystko. Port instalacyjny opuszczałyby także statki zajmujące się zaawansowanymi pracami budowlanymi.

W tej sprawie wypowiedział się prezes PKN Orlen. Wypowiedź znalazła się na stronie orlen.pl : "Morska energetyka wiatrowa to skuteczna odpowiedź na wyzwania związane z transformacją energetyczną i zwiększaniem bezpieczeństwa naszego regionu. Do pełnego wykorzystania jej potencjału potrzebne jest jednak osiągnięcie efektu skali. Dlatego oprócz realizowanego już projektu farmy wiatrowej, która ma rozpocząć produkcję w 2026 roku, Grupa ORLEN wystąpiła o koncesje na kolejnych 11 projektów na Bałtyku. Realizacja tak wielkoskalowych projektów wymaga od nas zapewnienia odpowiedniej infrastruktury. Dwa porty instalacyjne będą w stanie efektywnie zabezpieczyć potrzeby związane z tymi inwestycjami, ale będą również mocnymi impulsami rozwojowymi dla całych regionów – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Źródło: http://mm.swinoujscie.pl/artykuly/75634/