POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [26.04.2018, 10:04:44] • Europa

Sprawdź, czy jesteś zagrożony hałasem

Sprawdź, czy jesteś zagrożony hałasem

fot. Organizator

Aż 44% Europejczyków narażonych jest na ten rodzaj hałasu, który negatywnie wpływa na zdrowie. To drugi, po zanieczyszczeniu powietrza, największy problem ekologiczny Unii Europejskiej.

Długotrwałe przebywanie w miejscach, w których jest głośno lub które zostały źle zaprojektowane pod względem akustycznym, odbija się na naszym zdrowiu – to pewne. Jakość budynków jest szczególnie ważna, teraz gdy blisko 90% swojego życia ludzie spędzają wewnątrz różnych budowli. Przypadający na 25 kwietnia Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem to dobry moment, aby przypomnieć, jaki wpływ na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie ma hałas.

Zagrożeni hałasem
Tym, jak akustyka budynków wpływa na komfort, zdrowie i produktywność ludzi w nich przebywających zajmuje się Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”. Jak zatem poprawić świadomość ludzi i branży budowlanej na temat jakości akustycznej w obiektach?

- O tym, co słyszymy w pomieszczeniu, w którym śpimy czy pracujemy i czy jest to dla nas uciążliwy hałas, zapada decyzja już na etapie projektowania budynku, następnie wyboru materiałów i wykonawstwa – mówi Paweł Polak ze Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”.

Dźwięk jest falą i rozchodzi się we wszystkich kierunkach. Nawet gdy wyciszymy ścianę od głośnego sąsiada, to przy nieprawidłowym wykonawstwie hałas może przenieść się przez inne przylegające przegrody np. strop. Zatem sama poprawa izolacyjności ściany o 10 dB, nie musi oznaczać, że sąsiad przestanie być słyszany.

W mieszkaniach, domach, biurach, szkołach, a nawet szpitalach hałas niesie się często przez ściany, stropy, dochodzi z instalacji, a wówczas za jego przyczynę można wziąć błędy popełnione na etapie projektu. Wynikają one m.in. z zastosowania nieodpowiedniej izolacji oraz rozwiązań budowlanych (np. szyb), niespełniających dobrze swojej funkcji.

Do sprawy warto podejść kompleksowo. – Bardzo ważne jest, aby o akustykę w budynku, czyli o to, w jaki sposób w poszczególnych pomieszczeniach będą rozchodzić się dźwięki, zadbać już na etapie projektu, dobierając takie izolacje budowlane, okna i rozwiązania konstrukcyjne, które zapewnią komfort użytkowania budynku bez obaw o uciążliwy hałas z sąsiednich pomieszczeń lub pogłos we wnętrzach – wyjaśnia Paweł Polak ze Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”.

Każdy budynek musi spełniać określone normy akustyczne. To kluczowa informacja dla tych, którzy np. kupują mieszkanie od dewelopera. Pamiętajmy, że mamy prawo wiedzieć jak projekt ma się do wymogów prawnych, jakich użyto materiałów do budowy i wykończenia wnętrza. Dane te pozwolą nam ocenić – zwłaszcza przed podpisaniem umowy – czy lokal, którym jesteśmy zainteresowani, będzie cichy i zarazem przytulny.


Skutki hałasu
Kwestia norm akustycznych może wydawać się wielu osobom skomplikowana i trudna do wdrożenia. Ci, którzy chcą zadbać o komfort ciszy we własnym domu, ale nie wiedzą jak się za to zabrać, mogą zgłosić się po poradę do akustyka. Stowarzyszenie „Komfort Ciszy” służy poradą doświadczonych ekspertów, którzy doradzają w zakresie m.in. budownictwa mieszkalnego i problemów dotyczących zapobiegania przenikaniu uciążliwego hałasu do wnętrz.

Od akustyki architektonicznej zależy, co będziemy słyszeli we wnętrzach, w których mieszkamy, pracujemy, uczymy się czy wypoczywamy. A to, co będziemy słyszeli, nie pozostaje bez wpływu na nasze samopoczucie, zaangażowanie i efektywność w pracy a czasem nawet na zdrowie. Z akustyką architektoniczną wiążą się dwa problemy, z którymi na co dzień spotykamy się we wnętrzach budynków: hałas i zła zrozumiałość mowy.

Według raportu WHO, hałas może powodować nie tylko uszkodzenia słuchu. Jest odpowiedzialny także za choroby układy krążenia, trudności w uczeniu się (u dzieci) i zaburzenia snu, a w wielu przypadkach także za ataki serca czy udary.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Trzej zatrzymani za napaść na taksówkarza na drodze S3 w okolicy Babigoszczy to obywatele Niemiec. Tak wynika z ustaleń policji ■ Nieznani sprawcy napadli na taksówkarza ze Świnoujścia na drodze DK3. Do zdarzenia doszło między Przybiernowem a Babigoszczą. Sprawcy uciekli, trwa policyjna obawa. Do taksówki pana Mirosława ze Świnoujścia wsiadło dziś rano prawdopodobnie dwóch pasażerów. Samochód udał się w stronę Szczecina. Między Przybiernowem a Babigoszczą taksówkarz został zaatakowany i wyrzucony z auta. Sprawcy ukradli samochód i oddalili się w nieznanym kierunku. Taksówkarza w ciężkim stanie zabrał śmigłowiec LPR. Trwa policyjna obława na sprawców napadu i kradzieży. ■ Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października 2018 r. Zgodnie z terminarzem, druga tura wyborów na wójtów, burmistrzów odbędzie się 2 tygodnie później, czyli 4 listopada. Od dziś - przez 9 dni - partie polityczne, koalicje, stowarzyszenia, organizacje społeczne i sami wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze. 21 października będziemy głosowali na swoich przedstawicieli do rad gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Od momentu ogłoszenia aktu zarządzenia wyborów rusza też kampania wyborcza. ■ Mieszkańcy coraz częściej krytycznie oceniają inwestycyjne pomysły i decyzje obecnej władzy. Tym razem wiele emocji wywołało otoczenie Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Kościuszki. To pewne, że najłatwiej się inwestuje kiedy przestrzeń jest pusta, stąd pewnie bezmyślna decyzja o likwidacji całej dotychczasowej zieleni przed szkołą. Urząd co prawda zapowiada, że nie długo pojawią się tam nowe nasadzenia drzewek, ale obecne wrażenia są po prostu złe ■ Powrócili cali i zdrowi. O godzinie 7.30, na pokładzie promu "Gryf" powrócili do Świnoujścia strażacy uczestniczący w akcji gaszenia pożarów lasów w Szwecji. W uroczystości powitania uczestniczyli premier Morawiecki i szef MSWiA ■ Firma Astaldi poinformowała, że nie podpisze umowy na zaprojektowanie i budowę tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu. Umowa miała być podpisana w wyznaczonym przez Miasto terminie 3 sierpnia. Kilkanaście godzin przed wyznaczonym terminem Włosi podjęli ostateczną decyzję o rezygnacji z kontraktu. W komunikacie na tę okoliczność włoska spółka informuje: "Astaldi odstępuje od podpisania umowy na projekt: „Usprawnienie połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu – budowa tunelu pod Świną” z powodu: Upływu prawie dwóch lat od przedstawienia oferty do rozpoczęcia robót Braku rzeczywistej waloryzacji kosztów robót w Polsce, które tylko w ostatnim czasie wzrosły o 30 proc. Dużego ryzyka wydłużania się procedur rozliczania robót dodatkowych Braków w dostępie do zasobów materiałowych i osobowych na polskim rynku" ■