POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [03.09.2019, 15:31:06] • Świnoujście

Raport z przeprowadzonych konsultacji i ocena wyników z przeprowadzonego badania ankietowego wśród mieszkańców Świnoujścia pn. „Rozwój Lokalny”

Raport z przeprowadzonych konsultacji i ocena wyników z przeprowadzonego badania ankietowego wśród mieszkańców Świnoujścia pn. „Rozwój Lokalny”

fot. Urząd Miasta

I. Wstęp Gmina Miasto Świnoujście przystąpiła do opracowania wniosku o dofinansowanie w ramach Programu „Rozwój lokalny” finansowany z „Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Program ten to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Związku Miast Polskich, Norweskiego Związku Władz Regionalnych i Lokalnych oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, adresowany do małych i średnich miast. Jego głównym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców miast, wspieranie przedsiębiorczości i lokalnej gospodarki, ochrona środowiska i wdrażanie standardów dostępności.

Na realizację programu przeznaczono 117 mln EUR, co pozwoli sfinansować ok. 15 kompleksowych projektów o wartości od 3 do 10 mln EUR. Ocena wniosków prowadzona będzie w III etapach:
I etap - ogólna ocena punktowa nadesłanych przez Gminy wniosków
II etap – wyłonienie 50 wniosków, które w następnej kolejności opracowywać będą Programy Rozwoju Lokalnego i Programy Rozwoju Instytucjonalnego.
III etap – wyłonienie 15 Gmin, które będą realizować projekty.

Wypracowane przez poszczególne ośrodki rozwiązania i narzędzia będą stanowiły model rozwoju dla pozostałych miast w Polsce. Dzięki temu wszystkie samorządy będą mogły skorzystać ze zdobytej wiedzy i doświadczenia.
Podstawowym elementem wniosku o dofinansowanie było przeprowadzenie analizy stanu miasta w oparciu o Monitor Rozwoju Lokalnego – nowe narzędzie analityczne opracowane przez Związek Miast Polskich. Głównymi problemami, które należało przeanalizować na podstawie dostępnych w nim danych były:

1. pogarszającą się jakość środowiska, w tym powietrza,
2. wyludnienie, migrację z miast średnich i małych do większych miast i obszarów metropolitalnych,
3. ubóstwo i bezrobocie, szczególnie wśród wchodzących albo adaptujących się do rynku pracy,
4. słabszy wzrost przedsiębiorczości,
5. postępujący proces suburbanizacji,
6. starzenie się społeczeństwa,
7. marginalizacja dzielnic, w których gromadzone są problemy natury społeczno-gospodarczej,
8. ograniczona wydajność i skuteczność administracji lokalnej.

Równocześnie fundatorzy środków przeznaczonych na realizację Programu określili warunki – kryteria jakie gminy muszą spełnić, by uzyskać dofinansowanie na realizację zamierzeń opisanych w składanym wniosku. Jednym z podstawowych warunków, wysoko punktowanych jest zagwarantowanie realnego, szerokiego udziału pełnego spektrum społeczności lokalnej (stanowiącego wyczerpany katalog potencjalnych interesariuszy) w opracowaniu i wdrażaniu działań miękkich i inwestycyjnych na etapie tworzenia i realizacji zadań, projektów ujętych we wniosku. Należy przy tym zaznaczyć, że wniosek miał być opracowywany przez samorządy, bez udziału zewnętrznych ekspertów czy firm konsultingowych.

II. Przygotowanie wniosku Miasta do Programu
Naczelnicy Wydziałów Urzędu zostali zapoznani z głównymi założeniami programu, w związku z koniecznością przeprowadzenia kompleksowej analizy problemów występujących w Świnoujściu. Oprócz wykorzystania danych ze wspomnianego wcześniej Monitora, postanowiono przeprowadzić konsultacje społeczne wśród mieszkańców poprzez:

1. bezpośrednie spotkania,
2. przeprowadzenie badań ankietowych.
Dodatkowo, celem usprawnienia całego procesu, dnia 01 lipca 2019 roku Prezydent Miasta powołał zespół zadaniowy do opracowania i złożenia wniosku w ramach Programu Rozwój Lokalny.

Cykl spotkań rozpoczęto 28 czerwca na Osiedlu Karsibór. W kolejnych dniach odbyły się konsultacje z mieszkańcami i zarządami pozostałych osiedli Miasta – Przytór, Łunowo, Warszów. Dodatkowo włączono przedstawicieli Rady Miasta, świnoujskich przedsiębiorców, spółdzielni mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, środowisk twórczych, oświaty, mediów lokalnych, pomocy społecznej, młodzieży, organizacji pozarządowych. W ramach prowadzonych konsultacji oprócz przedstawienia założeń do Programu omawiano również przygotowaną ankietę, która miała wskazać na problem, którymi Gmina winna zająć się w pierwszej kolejności.

Od 28 czerwca do 09 lipca 2019 r. mieszkańcy miasta mogli wypowiadać się w ankiecie poprzez pytania zamknięte i otwarte na temat rozwoju lokalnego miasta. Ankiety można było składać w formie papierowej w Urzędzie Miasta i poprzez internet - na wskazany adres e-mail Urzędu. Informacja o badaniu pojawiła się w mediach lokalnych (prasa, telewizja), portalach internetowych, mediach społecznościowych i na stronie internetowej Miasta.

Na podstawie wyników ankiet, wniosków płynących ze spotkań konsultacyjnych, danych Monitora Rozwoju Lokalnego, Miasto opracowało i złożyło wniosek w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

III. Badanie ankietowe wśród mieszkańców.
1. Zakres ankiety:


Ankieta obejmowała pięć pytań zamkniętych dotyczących:
1. oceny jakości życia w Świnoujściu (w 20 obszarach);
2. co według Pani/Pana jest największą szansą rozwojową Świnoujścia (w 9 obszarach);
3. co według Pani/Pana jest największym zagrożeniem dla rozwoju Świnoujścia (w 10 obszarach);
4. jakie działania inwestycyjne powinny zostać podjętych na terenie Świnoujścia Pani/Pana zdaniem, tak, aby sprzyjać dalszemu rozwojowi społecznemu i gospodarczemu miasta? (w 10 obszarach);
5. jakie działania nie inwestycyjne (miękkie) powinny zostać przeprowadzone na terenie Świnoujścia Pani/Pana zdaniem, tak, aby sprzyjać dalszemu rozwojowi miasta? (w 8 obszarach),

oraz jedno pytanie otwarte:

1. napisz swoje pomysły co można zrobić/zmienić/poprawić aby miasto rozwijało się lepiej.

2. Ogólne informacje o wynikach badania:

1. wpłynęło 927 ankiet (108 drogą tradycyjną, 819 drogą internetową),
2. spośród 927 osób, 568 osób (ponad 61,7%) stanowiły kobiety,
3. 352 mężczyźni (38,3%),
4. wśród ankietowanych przeważały osoby o wyższym wykształceniu – 675 (ponad 73,4%) i średnim 219 osób (ponad 23,8%),
5. przedział wiekowy respondentów to najczęściej 41-65 (569 osób), co stanowi ponad 61,8% i 20-40 lat (282 osoby) – 30,6 %,
6. ankietowani to głównie osoby pracujące – 700 (76,0%), prowadzące działalność gospodarczą - 115 (12,5%), emeryci i renciści -79 osób (8,6%),
7. respondenci to najczęściej mieszkańcy lewobrzeżnej części miasta 760 osób (83,1%), prawobrzeżnej 154 (16,9%).

3. Informacje szczegółowe:
Odpowiadając na pierwsze pytanie dotyczące oceny jakości życia w Świnoujściu, ankietowani mieli za zadanie dokonać oceny w skali ocen: od bardzo dobrej do bardzo złej, w dwudziestu obszarach wskazanych w poniższej tabeli (kolorami zaznaczono odpowiedzi powtarzające się najczęściej).

Raport z przeprowadzonych konsultacji i ocena wyników z przeprowadzonego badania ankietowego wśród mieszkańców Świnoujścia pn. „Rozwój Lokalny”

fot. Urząd Miasta

Ankietowani najwyżej ocenili w Świnoujściu:
1. atrakcyjność turystyczną 459 osób – bardzo dobrze,
2. szkolnictwo podstawowe 400 osób oceniło – dobrze,
3. bezpieczeństwo mieszkańców – 411 – dobrze,
4. edukację przedszkolną – 356 osób - dobrze,
5. miejskie tereny zielone- 351 - dobrze,
6. stan środowiska naturalnego 344 – dobrze.

Średnią ocenę uzyskały:
1. stan dróg – 413 głosów,
2. wspieranie przedsiębiorczości i lokalnej gospodarki - 398 głosów,
3. oferta dla dzieci i młodzieży – 366 głosów,
4. wsparcie dla rodzin – 361 głosów,
5. administracja lokalna – 356 głosów.

Wg ankietowanych najważniejszymi problemami którymi winno zająć się Miasto w najbliższym czasie jest:
1. budowa dostępnych tanich mieszkań z 927 ankietowanych, aż 338 osób oceniło ten obszar bardzo źle, 252 osoby- oceniły źle,
2. słaba opieka zdrowotna i profilaktyka - przez 261 osób została oceniona bardzo źle, a przez 283 osoby - źle,
3. słaba dostępność obiektów użyteczności publicznej dla osób z niepełnosprawnościami – 212 osób oceniło źle,
4. niedostateczna oferta dla dzieci i młodzieży – 112 ankietowanych oceniło bardzo źle, 197 osób –źle,
5. nie wystarczające wsparcie przedsiębiorców – 125 osób oceniło bardzo źle, 194 osoby oceniły – źle.

Raport z przeprowadzonych konsultacji i ocena wyników z przeprowadzonego badania ankietowego wśród mieszkańców Świnoujścia pn. „Rozwój Lokalny”

fot. Urząd Miasta

W kolejnych dwóch pytaniach ankietowani zostali poproszeni o wskazanie tych obszarów, które ich zdaniem są szansą rozwojową Świnoujścia lub zagrożeniem dla rozwoju Miasta. W każdym z pytań należało wybrać maksymalnie trzy odpowiedzi.

W pytaniu dot. szans rozwojowych Miasta, poszczególne podpunkty otrzymały następującą liczbę głosów (w udziale procentowym):

Raport z przeprowadzonych konsultacji i ocena wyników z przeprowadzonego badania ankietowego wśród mieszkańców Świnoujścia pn. „Rozwój Lokalny”

fot. Urząd Miasta

Większość mieszkańców oceniła, iż największym atutem miasta są:
1. jego położenie - takie zdanie wyraziło 596 ankietowanych osób,
2. rozwój turystyki – wskazały 523 osoby,
3. budowę tunelu – poparło 398 osób
4. oraz 349 osób uznało, iż szansą rozwojową miasta jest podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców (segregacja śmieci, oszczędzanie wody i energii, ochrona zieleni, zmiana przyzwyczajeń komunikacyjnych, itd.).

W pytaniu dot. zagrożeń dla rozwoju Miasta, (ankietowani wybierali max 3 odpowiedzi), mieszkańcy odpowiedzieli, że z badanych dziesięciu obszarów największe zagrożenie dla rozwoju miasta stanowi:

1. zmniejszająca się liczba mieszkańców – 498 osób
2. pogarszający się stan środowiska naturalnego – 334 osoby
3. brak mieszkań dostępnych cenowo – 276 osób
4. jakość infrastruktury technicznej (woda, kanalizacja, sieć ciepłownicza, gazowa, oświetlenie ulic). – 263 osoby.

Raport z przeprowadzonych konsultacji i ocena wyników z przeprowadzonego badania ankietowego wśród mieszkańców Świnoujścia pn. „Rozwój Lokalny”

fot. Urząd Miasta

Kolejne pytanie dotyczyło tego co powinno się zrobić/poprawić aby Świnoujście mogło się rozwijać. Wyniki badania wskazują, że mieszkańcy Świnoujścia przede wszystkim odczuwają brak mieszkań dostępnych cenowo. 488 osób wskazuje na pierwszym miejscu budowę mieszkań jako priorytetowe działanie inwestycyjne do zrealizowania. 444 osoby podniosły brak miejsc parkingowych i chciałyby aby powstały parkingi buforowe w mieście. 421 ankietowanych uważa, że brakuje rozwiązań i technologii ekologicznych (niskoemisyjność, odnawialne źródła energii). Najniższą wartość w tym pytaniu otrzymał podpunkt dotyczący unowocześnienia administracji - 106 głosów.

Wyniki prezentuje poniższy wykres:

Raport z przeprowadzonych konsultacji i ocena wyników z przeprowadzonego badania ankietowego wśród mieszkańców Świnoujścia pn. „Rozwój Lokalny”

fot. Urząd Miasta

Piąte pytanie dotyczyło działań nieinwestycyjnych tzw. miękkich. W odpowiedzi na osiem wyszczególnionych obszarów, aż 669 mieszkańców sugeruje iż najważniejszą kwestią do rozwiązania jest rozwój usług z zakresu opieki zdrowotnej i profilaktyki. 465 osób sądzi, iż należy podjąć działania, by zaaktywizować dzieci i młodzież, a 373 ankietowanych uważa, iż należy wspierać działania artystyczne, kulturalne i sportowe.

4. Podsumowanie.
W wyniku przeprowadzonej wśród mieszkańców ankiety pn. „Rozwój Lokalny”, mieszkańcy najwyżej ocenili miasto pod względem atrakcyjności turystycznej, uznali swoje miasto za bezpieczne, gdzie stan środowiska naturalnego jest dobry. Transport publiczny, również wg ocen, jest na dobrym poziomie, a tereny zielone dopełniają ocenę pozytywną. Nieco gorzej został oceniony stan dróg. Mieszkańcy widzieliby poprawę we wsparciu rodzin, głównie poprzez budowę mieszkań dostępnych cenowo, większej różnorodności w ofertach dla młodzieży, w większym wspieraniu przedsiębiorczości lokalnej, oraz dostosowaniu obiektów użyteczności publicznej dla osób z niepełnosprawnościami. Wyniki sondażu potwierdzają niedobór w zakresie usług medycznych, braku lekarzy - specjalistów. Mieszkańcy udają się do innych miast, by korzystać z usług medycznych.

Z działań inwestycyjnych, oprócz budowy mieszkań o przystępnych cenach, społeczeństwo lokalne odczuwa brak miejsc parkingowych. Aby zapewnić miejsca zmotoryzowanym, również turystom, niezbędne są parkingi buforowe.

Mieszkańcy Świnoujścia oczekują wprowadzania rozwiązań i technologii ekologicznych takich jak: niskoemisyjność, odnawialne źródła energii, ale również więcej zieleni, ścieżek rowerowych, poprawy dróg i chodników, poprawy estetyki miasta.
Placówki oświatowe zostały ocenione pozytywnie, szczególnie dostępność przedszkoli oraz szkolnictwo podstawowe.

Za największą szansę rozwojową Świnoujścia, mieszkańcy wskazują położenie naturalne, turystykę, budowę tunelu.

Zagrożeniem natomiast jest: zmniejszająca się liczba mieszkańców, brak dostępności mieszkań, stan środowiska naturalnego.

Stanowisko Prezydenta Miasta Świnoujście odnoszące się do przeprowadzonych konsultacji w sprawie Rozwoju Lokalnego oraz wyników uzyskanych z ankiet w sprawie dalszego rozwoju naszego Miasta.

Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które wzięły udział w konsultacjach społecznych na temat Rozwoju Lokalnego oraz pofatygowały się wypełniając i przesyłając ankiety w sprawie rozwoju Miasta. Pragnę zapewnić, że wszystkie Państwa opinie i propozycje zgłoszone podczas konsultacji, jak i opisane w ankietach, zostały wnikliwie i merytorycznie przeanalizowane. Wyniki z ankiet stanowiły podstawę do określenia zadań jakie zostały wpisane do wniosku o dofinansowanie w ramach Programu „Rozwój Lokalny”.

Zgłoszone przez Państwa propozycje potwierdzają zainteresowanie oraz dużą wiedzę i troskę Państwa o losy, dalszy rozwój naszego Miasta, a jednocześnie daliście Państwo nie po raz pierwszy wyraz, że problemy Świnoujścia są dla Państwa tak samo ważne jak dla mnie za co jeszcze raz bardzo dziękuję.

źródło: www.swinoujscie.pl


komentarzy: 15, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-15 z 15

Gość • Sobota [07.09.2019, 13:35:23] • [IP: 62.69.203.***]

Czerwona mafia.

Gośćx • Środa [04.09.2019, 10:28:11] • [IP: 37.47.154.***]

Bardzo mądre komentarze

Gość • Środa [04.09.2019, 10:07:15] • [IP: 37.47.169.**]

Miasto rozwija się i zmienia wyłącznie dla turystow którzy tu na 3 dni w roku przyjeżdżają i wszystko im się podoba bo nic więcej nie widza. Mieszkańcy maja się cieszyć z ochlapow inwestycji i pracować najlepiej za miskę ryżu bo prezydent kumpel PO i PiS kocha tylko kapitalistow i kler.

Gość • Środa [04.09.2019, 08:16:28] • [IP: 185.210.39.***]

Świnoujście przestaje być miastem do godnego życia dla mieszkanców. Zaczyna być enklawą dla bogaczy. To zasługa polityki prezydenta i tego, że woli zainwestować kilkadziesiąt milionów w promenadę po której turlają się co niektórzy niż w rozwiązywanie problemów mieszkańców których jak widac jest mnóstwo. Jesteśmy najbogatszą gminą w Polsce? żarty jakieś. Miasto jest bardzo źle zarządzane i tyle. Ale czego można się spodziewać po starszym człowieku? on już powinien leżeć na Bahamach, bo się nieźle dorobił z tego co opowiadają. A wygląda to tak że on pilnuje żeby bogaci byli jeszcze bogatsi a młodzi żyły sobie wypruwali żeby tym bogatym płacić choćby za mieszkania.

Gość • Wtorek [03.09.2019, 23:45:07] • [IP: 178.235.146.**]

Cieszy ogromnie, że Pan Prezydent także martwi się o to, przed jakimi zagrożeniami stoi Świnoujście i co jest jego największym mankamentem: brak mieszkań przystępnych cenowo i związana z tym ucieczka młodych ludzi do innych miast. Martwi zaś, że to właśnie jego wieloletnia polityka prywatyzacji miasta, wyprzedawania kawałek po kawałku terenów pod prywatne inwestycje, do takiej sytuacji DOPROWADZIŁA!

Gość • Wtorek [03.09.2019, 23:36:49] • [IP: 176.221.113.**]

Ludzie którzy by cięli kupić mieszkanie w przystępnej uczciwej cenie. Powiedzmy, że w tym rejonie 3000-4000 tys za m2 to by była taka cena. Nie łudźcie się, że ludzie, którzy miliony zarabiają na drogich mieszkaniach dadzą Wam tu kupić mieszkanie po przystępnej cenie. Mieszkania są budowane dla bogaczy, a biedni mają je wynajmować i jeszcze bardziej ich bogacić. Niestety ale takie życie to wegetacja. Nie marnujcie życia aby pracować na wynajmowane mieszkanie. Jedźcie tam, gdzie Was będą szanować i gdzie nie będziecie nabijać kabzy cwaniakom.

Gość • Wtorek [03.09.2019, 23:32:06] • [IP: 176.221.113.**]

Najbardziej porażający jest brak dostępności mieszkań. Co z tego, że się buduje ich na potęgę jak je wykupują spekulanci, którzy kolekcjonują mieszkania. Dogadują się z deweloperami, a ci im obniżają ceny mieszkań, po czym wynajmują je. Wynajem spłaca im kredyt. Taki współczesny rodzaj lichwy. Problem pozostaje i będzie się pogłębiał. Jak widać przybywa pustych lokali do wynajęcia. Zachwiana została równowaga. Za cenami mieszkań i lokali użytkowych nie poszły pensje w górę. To spowodowało, że zamykają się kolejne sklepy. Drogi czynsz doprowadza kolejnych przedsiębiorców do bankructwa. Jeśli to miasto staje się miastem bogaczy, to ciekawe kto ich będzie niedługo obsługiwał. Pazerność ludzka nie zna granic!

Gość • Wtorek [03.09.2019, 22:32:05] • [IP: 83.238.183.***]

Do Państwa przeprowadzajacych ankietę mam pytania : Ile osób uczestniczyło w ankiecie? W jakim były wieku? W jaki sposób zostały te osoby wytypowane do ankiety? Dla jakiej grupy docelowej miasto chce wdrożyć wnioski z tej ankiety? Kto zajmie się wdrożeniem rozwiązań? Jaka jest strategia, kroki wdrożenia rozwiązań? Proszę o odpowiedź na ww Pana Pawła ponieważ wiem że jest stałym czytelnikiem tego niezależnego portalu. Pozdrawiam w oczekiwaniu na odpowiedź

Gość • Wtorek [03.09.2019, 21:29:52] • [IP: 31.0.39.***]

Do mnie nikt nie dotarł z tą ankietą, skąd te dane? Jest ktoś, kto potwierdzi, , że wypełniał taką ankietę?

Gość • Wtorek [03.09.2019, 21:15:07] • [IP: 37.47.170.**]

Raj, poprostu raj.Peło zieleni w tym raju.Przecudowna ankieta i rajowe wyniki i wykresiki.Rajowe miasto.Wszystko jest w naszym raju przecudowne. Raport rajowy.

Gość • Wtorek [03.09.2019, 19:55:02] • [IP: 31.0.120.***]

Im bardziej zawiłe wykresy, parabole, tym lepiej dla urzędników, ponieważ szybciej ukryje się prawdę, a kasa jest zawsze kasą,

Gość • Wtorek [03.09.2019, 19:15:35] • [IP: 88.156.206.***]

Jeśli ktoś nie jechał ulicą Grunwaldzką, to pewnie pozytywnie ocenił stan dróg w mieście. Powinien jeszcze się przejechać po kocich łbach na Lechickiej, by miał właśniwy obraz jakości dróg w naszym mieście - wtedy jego niewiedza by nie usprawiedliwiała tej zawyżonej oceny. Również za żadną należy uznać wsparcie dla lokalnej działalności gospodarczej, bo tego zwyczajnie nie ma- za to faszyzacja życia przez narzucanie nam wszystkim Uchwały Krajobrazowej stawia władze miasta w bardzo negatywnym świetle. Czasy nazistowskiej czy komunistycznej urawniłowki nigdy już nie powinny powrócić, a tymczasem w naszym mieście narzucają nam żyjącym z własnej pracy kolorystykę pastelową, ale jak tani blok mieszkalny na Lechickiej stawiają, to niczym biurowiec i w kolorach biało-szarej czaszki, nijak pasujący do pobliskiego osiedla. A te hotele na promenadzie?! Ohyda architektoniczna. Wstyd wstydem kolejne decyzje pogania, ale to w nasz biznes się z butami bezczelnie wtryniają.

Gość • Wtorek [03.09.2019, 17:39:25] • [IP: 84.233.191.***]

Kompletnie nic to nie wnosi

Gość • Wtorek [03.09.2019, 15:50:04] • [IP: 178.238.247.**]

p reporterze ale tytuł to chyba nie po polsku napisany haha

Gość • Wtorek [03.09.2019, 15:42:54] • [IP: 194.120.84.*]

Fajnie, ale szkoda że eksperci z grona odwiedzających ten portal raczej nie zrozumieją tych wykresów, niestety to nie to grono odbiorców

Oglądasz 1-15 z 15
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■