POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [11.09.2021, 09:00:50] • zachodniopomorskie

Stoczniowe innowacje – środki z RPO dla specjalistów od morskiej elektryki

Stoczniowe innowacje – środki z RPO dla specjalistów od morskiej elektryki

fot. Organizator

Szczecińska firma oferująca innowacyjne rozwiązania dla branży morskiej, ELEKTRYKA MORSKA BARTŁOMIEJ STĘPIEŃ, otrzyma 2,2 mln zł dofinansowania na budowę nowego zakładu i jego wyposażenie. Inwestycja pozwoli rozwinąć produkcję m.in. systemów automatyki statków (IAS) i systemów zarządzania pracą elektrowni okrętowych (PMS). W ubiegłym roku to przedsiębiorstwo uzyskało ponad 3 mln zł z unijnych funduszy na opracowanie i wdrożenie nowatorskiej technologii napędu hybrydowego dla małych i średnich jednostek pływających.

Hala produkcyjna, w której pracować będą specjaliści od morskiej elektryki, powstanie przy Blizińskiego w Szczecinie na przemysłowych terenach blisko stoczni. W obiekcie o powierzchni 1300 m kw. znajdą się stanowiska komputerowe, stoły do montażu szaf elektrycznych i urządzenia do ich testowania. Unijne środki pozwolą na zakup nowoczesnego wyposażenia i oprogramowania, m.in. do badania rozpływu mocy w sieciach energetycznych. Projekt obejmuje także budowę instalacji fotowoltaicznej i kotłowni gazowej. Jego łączna wartość to 5 550 463,56 zł, a kwota dofinansowania w ramach Działania RPO WZ 1.5 Inwestycje przedsiębiorstw wspierające rozwój regionalnych specjalizacji oraz inteligentnych specjalizacji wynosi 2 200 000,00 zł
Dzięki eurofunduszom przedsiębiorstwo ELEKTRYKA MORSKA BARTŁOMIEJ STĘPIEŃ wzbogaci swoją ofertę innowacyjnych produktów, takich jak systemy zintegrowanej automatyki statku IAS (Integrated Automation System to układ zbierający informacje ze wszystkich systemów zainstalowanych na statku, pozwalający na nadzorowanie pracy wszystkich urządzeń z jednego stanowiska), systemy zarządzania pracą elektrowni okrętowej PMS (kontrolujące źródła energii elektrycznej na statkach i zapewniające ich optymalne wykorzystanie), systemy sterowania klapami gazów wydechowych dla układu scrubbera.

- Specjalistyczne firmy działające w branży morskiej, stoczniowej budują potencjał gospodarczy Pomorza Zachodniego, dlatego tak ważne jest, by miały tu dobre warunki rozwoju, by mogły unowocześniać produkcję, pozyskiwać nowych klientów, tworzyć dodatkowe miejsca pracy – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Podpisalismy już prawie 30 umów z konkursów stoczniowych w ramach RPO Województwa Zachodniopomorskiego. Łączna wartość unijnego wsparcia przekroczyła 28 milionów złotych. Elektryka Morska otrzyma środki z RPO nie tylko na budowę nowego zakładu produkcyjnego. To szczecińskie przedsiębiorstwo realizuje także projekt badawczo-rozwojowy dotyczący innowacyjnego napędu hybrydowego dla jednostek pływających – przypomina marszałek Olgierd Geblewicz.

ELEKTRYKA MORSKA BARTŁOMIEJ STĘPIEŃ to firma znana i ceniona w branży. Działa od 2007 r. Oferuje kompleksową obsługę w zakresie instalacji elektrycznych, projektowania i prefabrykacji rozdzielnic elektrycznych. Zajmuje się remontami i przebudową jednostek pływających cywilnych i wojskowych oraz dostawami materiałów elektrycznych dla branży morskiej. Współpracuje z największymi polskimi stoczniami w Świnoujściu, Szczecinie, Gdańsku i Gdyni oraz renomowanymi dostawcami okablowania, podzespołów montażowych oraz zabezpieczeń i izolacji elektrycznych. W 2012 r. otworzyła jeden z największych magazynów kabli okrętowych w Polsce.

Budowa nowego zakładu produkcyjnego to już drugi projekt w ramach RPO WZ 2014-20, który wzmocni tę szczecińską firmę. W maju 2020 r. podpisana została umowa na dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych, których celem jest opracowanie i wdrożenie nowatorskiej technologii napędu hybrydowego opartego o prąd stały. Wartość tego projektu to 4 614 644,08 zł, a kwota unijnego wsparcia wynosi 3 098 089,18 zł.

Napęd hybrydowy „wymyślony” przez inżynierów z Pomorza Zachodniego ma działać w oparciu o zespoły prądotwórcze pracujące ze zmienną prędkością obrotową, w systemie pełnego zasilania prądem stałym w zastosowaniu dla małych, średnich jednostkach morskich do 60 m. Proponowana technologia będzie stanowiła innowację w skali światowej, przełomową dla branży okrętowej. Obecnie żadnej producent na świecie nie dysponuje napędem hybrydowym opartym o rozwiązania prądu stałego, zespoły prądotwórcze zmiennoobrotowe i magazyny energii w formie połączonych baterii akumulatorów i kondensatorów z unikalnym układem kontroli przepływu mocy. Taki napęd będzie wyjątkowo efektywny, pozwoli znacznie ograniczyć zużycie paliwa i emisję CO2.

Pomoc dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców na inwestycje w zakresie budownictwa okrętowego w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 to efekt negocjacji władz województwa, z Komisją Europejską. 15 stycznia 2018 r. KE zatwierdziła program pomocy regionalnej na rzecz inwestycji dla MŚP działających w sektorze stoczniowym. Dotacje dla firm z tej branży dotyczą wyłącznie Zachodniopomorskiego i Pomorskiego. Dofinansowaniu podlegały przedsięwzięcia realizowane w zakresie budowy statków, konstrukcji pływających, łodzi, konstrukcji offshore i/lub ich naprawy, konserwacji, przebudowy, a także produkcja i dostarczanie wyposażenia i części jednostek pływających, konstrukcji offshore, np. śrub napędowych, silników, instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych i nawigacyjnych, instalacji, oświetlenia. Mikro i małe przedsiębiorstwa mogły liczyć na dofinansowanie 55 procent całkowitych wydatków kwalifikowalnych. Wsparcie dla średnich przedsiębiorstw ustalono na poziomie maks. 45 proc.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Seniorzy, możecie się zaszczepić przeciwko grypie Każdy, kto ukończył 60. rok życia, może skorzystać z akcji szczepienia przeciwko grypie, organizowanej przez Szpital Mieski im. Jana Garduły. Szczepienia dla seniorów rozpoczynają się 17.09.2021r. i będą dostępne do końca października 2021 r. Akcja jest finansowana przez Miasto, informację przekazał Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście. ■
■ Śmiertelnie niebezpieczna bakteria vibrio vulnificus wykryta niedaleko Świnoujścia. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że bakteria została wykryta tydzień temu u ponad 30 - letniego mieszkańca Międzyzdrojów. Mężczyzna odczuwał bardzo silny ból nogi, która bardzo spuchła w okolicach uda. Wezwał pogotowie ratunkowe. W momencie zgłoszenia, w Międzyzdrojach nie było wolnej karetki i do pacjenta zadysponowany został ambulans ze Świnoujścia. Podjęto decyzję o przewiezieniu mężczyzny do świnoujskiego szpitala. Tam szybko okazało się, że sprawa jest bardzo poważna. Mięsożerna bakteria dosłownie "zjadała" mięśnie nogi mężczyzny. Po wykonaniu dokładnych badań okazało się, że w nodze nie ma mięśni, a jedynie płyn. Pacjent musiał zostać jak najszybciej przewieziony do specjalistycznego szpitala w Szczecinie. Tam trafił na OIOM. To najprawdopodobniej pierwszy taki przypadek w Polsce, nie pierwszy jednak w Europie. Już jakiś czas temu ogólnopolskie media obiegła informacja, że ta sama bakteria spowodowała śmierć u obywatelki Niemiec. Do zakażenia doszło podczas kąpieli w morzu. Bakteria dostała się do organizmu kobiety przez otwartą ranę. Bakteria rozwija się bardzo szybko, natychmiast trzeba działać i podać antybiotyki. Jesteśmy bardzo ciekawi skąd tak groźna bakteria wzięła się u mieszkańca Międzyzdrojów. ■ 19 września Wyspiarka zakończyła drążenie tunelu w Świnoujściu! ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin ■ Nie jesteśmy „na szarym końcu” ale mogłoby być lepiej. Świnoujście na 184 miejscu w Polsce w rankingu osób wyszczepionych w gminach ■