POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [15.01.2023, 13:36:41] • zachodniopomorskie

Droga Łobez - Węgorzyno znów otwarta

Droga Łobez - Węgorzyno znów otwarta

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Po zniszczeniach spowodowanych przez spiętrzenie wody i przerwaną groblę nie ma już śladu. Jest za to nowy, szerszy przepust, odbudowana konstrukcja drogi i nowa nawierzchnia. Wykonawca uporał się z zadaniem w niespełna półtora miesiąca. Jak najszybsze otwarcie DW 151 między Łobzem a Węgorzynem było priorytetem dla władz województwa. Koszt wykonanych prac, łącznie z nadzorem budowlanym i badaniami, wyniósł prawie 1,5 mln zł.

Odbudowana droga została otwarta w piątek (13 stycznia). Dziś od rana drogowcy dokonywali ostatnich formalności, po których zdjęto tymczasowe oznakowanie. 

- Droga wojewódzka nr 151 między Łobzem a Węgorzynem została zniszczona w listopadzie ubiegłego roku. Woda wymyła szlak, po tym gdy na pobliskich stawach doszło do przerwania grobli - przypomina Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

Naprawa DW 151 była priorytetowym zadaniem dla samorządowych władz województwa i Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie.

- Błyskawicznie został wybrany wykonawca, lokalna firma Arbet ze Stargardu. Wszelkie procedury, a później prace budowlane przebiegały bardzo sprawnie. Pomogła również pogoda, łagodna zima. Dzięki temu zadanie zostało zrealizowane w 45 dni - podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Mieszkańcy Łobza, Węgorzyna i innych okolicznych miejscowości nie będą musieli już korzystać z objazdów.

Droga Łobez - Węgorzyno znów otwarta

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Ekspresowe tempo odtworzenia drogi było możliwe m.in. dzięki temu, że ZZDW posiadał aktualny projekt przebudowy tego odcinka, na który zostało wydane Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRiD).

Modernizacja tej trasy była ujęta w wieloletnich planach.

- Dysponowaliśmy aktualnym projektem przebudowy tego odcinka drogi wraz z przebudową przepustu. Dzięki temu zaoszczędziliśmy czas, który byłby potrzebny na uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego i zatwierdzenia projektu budowlanego - wyjaśnia wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Plac budowy został przekazany wykonawcy 29 listopada. Zadanie polegało na odtworzeniu całkowicie zniszczonej drogi i budowie nowego, większego przepustu. Stary kamienno-ceglany przepust, z betonowymi kręgami wewnątrz został zastąpiony stalową konstrukcją rurową, o wyższych parametrach niż poprzedni. Dzięki temu droga będzie lepiej zabezpieczona przed podmyciem i uszkodzeniami.

Droga Łobez - Węgorzyno znów otwarta

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Naprawiony odcinek ma również szerszy od dotychczasowego korpus drogi, ponieważ w ciągu DW 151 na tym odcinku w przyszłości powstanie droga rowerowa.

Koszt prac włącznie z nadzorem budowlanym i badaniami wyniósł blisko 1,5 mln zł brutto.

Co było przyczyną zniszczenia odcinka drogi wojewódzkiej nr 151? Duże ilości wody, która gwałtownie spłynęła ze znajdujących się w pobliżu stawów. Na razie nie wiadomo, czy do przerwania grobli doszło z powodu brak nadzoru nad nieużytkowanymi od lat zbiornikami, celowego działania człowieka czy też działalności bobrów.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Nadzwyczajnej sesji Rady Miasta 29 kwietnia 2024 r. (poniedziałek) godz. 13:00, która odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu sala 315, II piętro budynek przy ul. Wojska Polskiego 1/1. Porządek obrad: 1. Otwarcie sesji. 2. Podsumowanie VIII kadencji Rady Miasta Świnoujście. 3. Zamknięcie sesji. Przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Jabłońska ■ Dargobądz, 18 kwietnia 2024 r. - Wczesnym rankiem o godzinie 6:14 doszło do poważnego wypadku na drodze krajowej numer 3 w miejscowości Dargobądz. Z nieustalonych dotychczas przyczyn zderzyły się dwa pojazdy dostawczy i bus. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały osoby podróżujące tymi pojazdami ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■