POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [31.03.2024, 21:03:51] • Powiat Kamieński

Na skrzydłach wiosny: Żurawie Wyspy Wolin

Na skrzydłach wiosny: Żurawie Wyspy Wolin

fot. Andrzej Ryfczyński

Z nadejściem wiosny, jakby na sygnał przestawiający rytm natury, powiat kamieński zamienia się w scenerię niczym z baśni. Rozległe pola stają się areną niezwykłego widowiska, w którym główną rolę grają eleganckie i majestatyczne żurawie, przyciągając wzrok swoim gracy i synchronizacją ruchów. Te imponujące ptaki, z fotografii uchwyconych przez obiektyw Andrzeja Ryfczyńskiego, stają się ambasadorami dzikiej przyrody tuż za progiem mieszkańców.

Żurawie, symbolizujące szczęście i długowieczność w wielu kulturach, przybywają do naszych szerokości geograficznych, by odnaleźć odpowiednie miejsce na odpoczynek i pożywienie po długiej migracji. Rozciągające się bez końca pola Wyspy Wolin są dla nich przystankiem na trasie ich wiosennego podróżowania – to tu, między resztkami ubiegłorocznych plonów, znajdują bogactwo pokarmu, od odnóża małych bezkręgowców po nasiona i zboża.

Na skrzydłach wiosny: Żurawie Wyspy Wolin

fot. Andrzej Ryfczyński

Co roku, gdy tylko mróz odpuszcza swoje zimowe uściski, żurawie zjawiają się jak punktualni goście, dając znak, że zima dobiega końca. Ich obecność to nie tylko wizualny spektakl – ich charakterystyczne, trombitujące odgłosy wypełniają powietrze, dodając wiosennej atmosferze dynamiki i życia.

Ale dlaczego Wyspa Woli i cały Powiat Kamieński stał się takim magnesem dla tych ptaków? Właśnie to jest ich ulubiona trasa przelotu i idealnych warunków, które region ten oferuje. Po pierwsze, tereny rolnicze, szczególnie po żniwach, są jak stół pełen przysmaków dla żurawi. Po drugie, liczne zbiorniki wodne stanowią doskonałe miejsca do odpoczynku i pielęgnacji piór. A także, spokój i cisza, jaką zapewniają rozległe przestrzenie, są kluczowe dla tych wrażliwych i ostrożnych ptaków.

Na skrzydłach wiosny: Żurawie Wyspy Wolin

fot. Andrzej Ryfczyński

Choć żurawie zazwyczaj nie są stałymi mieszkańcami tych terenów, ich wiosenna obecność trwa wystarczająco długo, aby można było je podziwiać i obserwować – zwykle od marca do późnej wiosny. Są one żywym przypomnieniem, że cykle przyrody są niezmienne, a każdy sezon przynosi coś nowego do odkrycia.

Dla mieszkańców Powiatu Kamieńskiego i okolicznych wiosek, te spektakularne zbiorowiska żurawi są powodem do dumy i znakiem rozpoznawczym regionu. Zachęcamy do wybrania się na spacer czy wycieczkę rowerową, aby na własne oczy zobaczyć ten naturalny cud. Pamiętajmy jednak, aby zachować odpowiednią odległość i nie zakłócać spokoju tych wspaniałych gości.

Na skrzydłach wiosny: Żurawie Wyspy Wolin

fot. Andrzej Ryfczyński

Gdy żurawie odlecą, pozostawią za sobą puste pola, ale nie na długo. Ich powrót w następnym roku będzie kolejnym rozdziałem w niekończącej się historii, którą pisaną jest przez naturę – a my mamy zaszczyt być jej świadkami.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Środa [03.04.2024, 17:23:29] • [IP: 95.91.244.***]

Jak odlecą żurawie to pozostaną jeszcze bociany kture wychowują swoje młode prawie do jesieni. Pozdrawiam

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 22 maja 2024 r. (środa) o godz. 17:00 w CEZiT przy ul. Gdyńskiej 26 w Świnoujściu odbędą się "Drzwi Otwarte" dla ósmoklasistów. Serdecznie zapraszamy! ■ Ośrodek Sportu i Rekreacji "Wyspiarz w Świnoujściu, informuje że w związku z konserwacją sieci, węzła i instalacji przez PEC w dniu 22.05.2024 r. (środa) Pływalnia na Uznam Arenie przy ul. Grodzkiej 5, będzie w tym dniu NIECZYNNA. Jednocześnie informujemy, że hala sportowa i siłownia na tym obiekcie, będzie funkcjonować bez zmian ■ Już 19 maja hala sportowa SP nr 1 przy ul. Witosa w Świnoujściu zamieni się w arenę pełną tańca i emocji. Ponad 200 tancerzy z sześciu szkół tanecznych z różnych miast, w tym ze Szczecina, Kołobrzegu i Rzeszowa, stanie do rywalizacji w Turnieju Tańca Nowoczesnego „Roztańczone Wyspy”. ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■