POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [19.04.2024, 06:06:12] • Polska

Sztuczna inteligencja prowadzi audycję w Radiu Akadera

Sztuczna inteligencja prowadzi audycję w Radiu Akadera

fot. Organizator

Pierwszy raz w Polsce, na radiowej antenie, AI rozmawia z człowiekiem o niezwykłym świecie Sztucznej Inteligencji.

„Petrosa Psyllosa potyczki z AI" – to nowy cykl audycji w Radiu Akadera, w którym Krzemek, czyli AI rozmawia z Petrosem Psyllosem, absolwentem Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, a zarazem młodym popularyzatorem nauki, o fascynującym świecie Sztucznej Inteligencji, jej obecnym i przyszłym wpływie na ludzi. Czy AI zawładnie życiem człowieka, zastąpi go w różnych działaniach, stanie się bardziej skuteczna, a może sprawi, że człowiek nie będzie musiał pracować, myśleć i stanie się tylko narzędziem sterowanym przez AI.

To niezwykłe dylematy, o których dyskutują już zwolennicy i twórcy AI, ale także etycy, prawnicy, inżynierowie, lekarze, psychologowie, filozofowie zadając pytania, w którym kierunku powinien iść rozwój AI żeby „nowy twór" nie wymknął się spod kontroli człowieka, bo skutki tego mogą być katastrofalne dla ludzkości.

„Petrosa Psyllosa potyczki z AI" jest pierwszą tego typu audycją w polskiej radiofonii, w której Sztuczna Inteligencja rozmawia z żywym człowiekiem i radiowym ekspertem. Wcześniej, próby wykorzystania AI w radiu odbyły się na antenie Radia Piekary, w którym Basia IA prowadziła program muzyczny.

W pierwszej audycji w Radiu Akadera, Krzemek AI i Petros Psyllos rozmawiali o tym, czym jest i skąd wziął się projekt AI, dlaczego powinien być rozwijany i w jakim kierunku. Jak tak naprawdę działa Sztuczna Inteligencja? Czym różnić się będzie sztuczny mózg od biologicznego? Jak powstają sieci neuronalne? Jaką rolę AI odegra w mediach? W audycji Petros pyta wręcz: Krzemek czy będziesz niebawem niezależnym prezenterem i dziennikarzem naszej stacji? Co odpowiedział Krzemek?

https://www.mixcloud.com/RADIO_AKADERA_87_7FM/petrosa-psylosa-potyczki-z-ai-odcinek-1/

Kolejne audycje w każdy piątek o godz. 18.05 na antenie Radia Akadera 87,7 FM oraz w internecie na akadera.bialystok.pl/.

Powtórki w niedziele, o godz. 11.05.

Radio Akadera to jedna z nielicznych w Polsce akademickich rozgłośni nadających w eterze. W ciągu 58. lat istnienia z radiowęzła zmieniło się w profesjonalną stację słyszalną w promieniu około 50 km wokół Białegostoku, a dostępną na całym świecie dzięki streamingowi i aplikacji do smartfonów z Androidem.

Jerzy Doroszkiewicz
Sygnet PB
Biuro Prasowe | Press Office
Politechnika Białostocka


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Niedziela [21.04.2024, 22:18:47] • [IP: 62.69.229.**]

Ale wszystkich za przeproszeniem obsrało z tą sztuczną inteligencją. To nie jest sztuczna inteligencja tylko systemy eksperckie. SI jest wtedy, gdy ma samoświadomość. Przykładowo porucznik Data ze Startrek to była rzeczywista sztuczna inteligencja, chociaż film był sci-fi.

Gość • Sobota [20.04.2024, 07:31:56] • [IP: 5.173.104.**]

Aż nie chce się słuchać tak przemądrzałych prezenterów AI, chyba że to eksperyment naukowy i po całym cyklu już nigdy nie powróci...

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 22 maja 2024 r. (środa) o godz. 17:00 w CEZiT przy ul. Gdyńskiej 26 w Świnoujściu odbędą się "Drzwi Otwarte" dla ósmoklasistów. Serdecznie zapraszamy! ■ Ośrodek Sportu i Rekreacji "Wyspiarz w Świnoujściu, informuje że w związku z konserwacją sieci, węzła i instalacji przez PEC w dniu 22.05.2024 r. (środa) Pływalnia na Uznam Arenie przy ul. Grodzkiej 5, będzie w tym dniu NIECZYNNA. Jednocześnie informujemy, że hala sportowa i siłownia na tym obiekcie, będzie funkcjonować bez zmian ■ Już 19 maja hala sportowa SP nr 1 przy ul. Witosa w Świnoujściu zamieni się w arenę pełną tańca i emocji. Ponad 200 tancerzy z sześciu szkół tanecznych z różnych miast, w tym ze Szczecina, Kołobrzegu i Rzeszowa, stanie do rywalizacji w Turnieju Tańca Nowoczesnego „Roztańczone Wyspy”. ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■