POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [22.04.2024, 10:58:37] • zachodniopomorskie

Rajd Baja Drawsko: sportowcy pamiętają o polskich bohaterach

Rajd Baja Drawsko: sportowcy pamiętają o polskich bohaterach

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Rajdowcy uczcili pamięć gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza. Podczas zakończonego w sobotę rajdu Baja Drawsko na poligonie drawskim poświęcili mu finałowy odcinek specjalny. - Szczególnie w tych trudnych, nieprzewidywalnych czasach musimy pamiętać o naszych bohaterach - podkreśla jeden z uczestników rajdu, Krzysztof Hołowczyc.

Inaugurujący sezon na Poligonie Drawskim rajd Baja Drawsko odbywał się w piątek i sobotę. Jego uczestnicy mieli do przejechania po bezdrożach poligonu ponad 270 kilometrów na trzech odcinkach specjalnych. Zadanie ukończenia wyścigu utrudniała ekstremalna pogoda: temperatura bliska zeru, deszcz, błoto, kałuże, w których można było „utopić” pojazd, wiatr a nawet śnieg. - Trudno takie warunki wytrzymać, to absolutnie ekstremalny, ciężki rajd, szczególnie dla nas, motocyklistów - przyznał zdobywca medalu na tegorocznym Rajdzie Dakar motocyklista, Bartłomiej Tabin.

Zwyciężył jednak w swojej kategorii pozostawiając w tyle stawkę najlepszych, polskich motocyklistów rajdowych. Tabin wygrał także w finałowym odcinku specjalnym, który dzięki współpracy organizatorów rajdu - fundacji Baja Poland i szczecińskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej nosił imię generała Mieczysława Boruty-Spiechowicza. - Musimy pamiętać o naszych bohaterach - uważa zwycięzca tego odcinka specjalnego w kategorii samochodów terenowych Krzysztof Hołowczyc, który jechał w BMW x3 wraz z Łukaszem Kurzeją. - Czasy są trudne, niepewne, za wschodnią granicą wojna i nie możemy być pewni, co czeka nas w przyszłości. Dlatego tym bardziej powinniśmy eksponować swoje przywiązanie do barw narodowych i naszych bohaterów. My sportowcy jesteśmy z tego dumni.

Rajd Baja Drawsko: sportowcy pamiętają o polskich bohaterach

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

W kategorii pojazdów typu SSV na odcinku im. gen. Boruty-Spiechowicza tryumfowali Maciej Giemza z Rafałem Martonem a wśród kierowców quadów zwyciężył Adam Krysiak.

Puchary za ten odcinek specjalny wręczył im w sobotę wieczorem dyrektor szczecińskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Męciński, który podziękował zawodnikom za ambicję, wytrwałość w tak trudnym sporcie i pielęgnowanie patriotycznych wartości.

Rajd Baja Drawsko: sportowcy pamiętają o polskich bohaterach

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Dodatkowo trzech motocyklistów: Bartłomiej Tabin z Nowej Rudy, oraz ks. Marian Augustyn i Jan Ślusarczyk ze Szczecina upamiętniło gen. Borutę-Spiechowicza w szczególny sposób, jego wizerunkiem na kasku motocyklowym.

Do rywalizacji na poligonie w Drawsku Pomorskim stanęło w sumie kilkadziesiąt załóg i ponad stu zawodników z Polski, Czech, Węgier oraz Litwy.

Współpraca pomiędzy Fundacją Baja Poland a szczecińskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku. Podczas Rajdu Niepodległości w listopadzie zawodnicy uczcili jednym z odcinków specjalnych innego bohatera odzyskania przez Polskę niepodległości, gen. Aleksandra Litwinowicza pochowanego na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. W tym roku także podczas kolejnych rajdów Baja upamiętniany będzie gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz.

Rajd Baja Drawsko: sportowcy pamiętają o polskich bohaterach

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Mieczysław Boruta-Spiechowicz
Działacz niepodległościowy, oficer 2 Brygady Legionów Polskich, uczestnik bitwy pod Rarańczą. W 1918 r. jeden z dowódców obrony Lwowa w czasie walk o niepodległość. W okresie międzywojennym oficer zawodowy Wojska Polskiego.

We wrześniu 1939 r. (Wojnie obronnej 1939 r.) dowódca Grupy Operacyjnej „Bielsko” (od 3 września GO „Boruta”). Po nieudanej próbie przebicia się pod Tomaszowem Lubelskim w kierunku Lwowa, trafił do niemieckiej niewoli, z której w cywilnym ubraniu uciekł.

Rajd Baja Drawsko: sportowcy pamiętają o polskich bohaterach

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Dotarł do Lwowa, gdzie był jednym z twórców polskiej konspiracji niepodległościowej. Pod koniec 1939 r. został aresztowany przez NKWD. Po zawarciu Układu Sikorski-Majski, w sierpniu 1941 r. został zwolniony z niewoli. Na wniosek gen. Andersa, dowódcy Armii Polskiej w Związku Sowieckim, mianowany dowódcą 5 Wileńskiej Dywizji Piechoty. Od marca 1942 r. był dowódcą wojsk ewakuowanych do Iranu.

W 1945 r. wrócił do Polski, a od 1946 r. zamieszkał w Szczecinie - Skolwinie. Przez 20 lat prowadził gospodarstwo rolne. Przez cały ten czas był objęty intensywną inwigilacją ze strony organów bezpieczeństwa PRL. W 1964 r. wyjechał ze Szczecina i zamieszkał w Zakopanem. W okresie powojennym angażował się w niezależny od władz komunistycznych ruch kombatancki. Protestował m. in. przeciw nadaniu w 1974 r. najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego, Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari, Leonidowi Breżniewowi. Wyrażał swój sprzeciw także przeciw dewastacji Cmentarza Obrońców Lwowa, na którym spoczywa wielu jego podkomendnych z walk w 1918 r.

Rajd Baja Drawsko: sportowcy pamiętają o polskich bohaterach

fot. Małgorzata Górka, 14 ZBOT

Od lat 70. zaangażowany w opozycję demokratyczną, w 1981 r. wziął udział w II turze zjazdu „Solidarności”. Otrzymał odznaczenia, w tym Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyż Niepodległości z Mieczami, Krzyż Walecznych (siedmiokrotnie) i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Marcin Górka
asystent prasowy
Instytut Pamięci Narodowej Oddział Szczecin


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Środa [24.04.2024, 07:57:13] • [IP: 176.221.125.***]

jazda na jakiejs glosnej pierdziawce w celu przeorania lasu to sport?

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 22 maja 2024 r. (środa) o godz. 17:00 w CEZiT przy ul. Gdyńskiej 26 w Świnoujściu odbędą się "Drzwi Otwarte" dla ósmoklasistów. Serdecznie zapraszamy! ■ Ośrodek Sportu i Rekreacji "Wyspiarz w Świnoujściu, informuje że w związku z konserwacją sieci, węzła i instalacji przez PEC w dniu 22.05.2024 r. (środa) Pływalnia na Uznam Arenie przy ul. Grodzkiej 5, będzie w tym dniu NIECZYNNA. Jednocześnie informujemy, że hala sportowa i siłownia na tym obiekcie, będzie funkcjonować bez zmian ■ Już 19 maja hala sportowa SP nr 1 przy ul. Witosa w Świnoujściu zamieni się w arenę pełną tańca i emocji. Ponad 200 tancerzy z sześciu szkół tanecznych z różnych miast, w tym ze Szczecina, Kołobrzegu i Rzeszowa, stanie do rywalizacji w Turnieju Tańca Nowoczesnego „Roztańczone Wyspy”. ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■