POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [12.05.2024, 09:50:45] • zachodniopomorskie

5 mln zł na działania rewitalizacyjne. Zapowiedź nowego projektu ROPS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego

5 mln zł na działania rewitalizacyjne. Zapowiedź nowego projektu ROPS  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dodatkowe miejsca pracy, nowe drogi i ścieżki rowerowe, szkolenia podnoszące kwalifikacje, pomoc osobom bezdomnym, remonty w zabytkowych budynkach, dostosowywanie obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To efekt różnych działań rewitalizacyjnych, których celem głównym jest wyprowadzanie ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. W tych działaniach gminy mogą liczyć na wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Startuje nowy projekt z ofertą specjalistycznego doradztwa i grantami.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Urzędami Marszałkowskimi z całej Polski stworzyło po raz trzeci możliwość wsparcia gmin w rewitalizacji pn. „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0.”. Do tego zadania przystępuje także Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego, zapewniając kontynuację dotychczasowej współpracy w obszarze rozwoju działań rewitalizacyjnych.

– Województwo Zachodniopomorskie jako jedyne w kraju opracowało model wdrażania działań rewitalizacyjnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Udało się zrobić wiele, ale przed nami jeszcze sporo wyzwań w tym obszarze. Z tego względu chcemy wzmacniać zdolności gmin w działaniach rewitalizacyjnych i dalej zachęcać do podejmowania ambitnych projektów. Będziemy oferować wsparcie zarówno merytoryczne, jak i finansowe – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Zachodniopomorskie gminy będą mogły liczyć, jak dotychczas, na fachową pomoc zespołu ds. rewitalizacji działającego w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. Zespół w ramach Wojewódzkiej Inicjatywy Rewitalizacyjnej będzie zapewniał doradztwo i wsparcie dla gmin w zakresie prowadzenia działań rewitalizacyjnych. Takie wsparcie może dotyczyć doradztwa eksperckiego w zakresie opracowania i wdrażania Gminnych Programów Rewitalizacyjnych, podnoszenia poziomu wiedzy przedstawicieli gmin, lokalnych organizacji pozarządowych i przedsiębiorców w zakresie ambitnej i efektywnej rewitalizacji. Celem tych działań jest też budowanie marki „Regiony Rewitalizacji”.

Inicjatywa będzie obejmować również organizację spotkań edukacyjnych, wizyt studyjnych oraz konferencji.
W ramach Wojewódzkiej Inicjatywy Rewitalizacyjnej dostępne będą też granty na działania rewitalizacyjne (od 2026 r.). Środki będą dystrybuowane poprzez ROPS Urzędu Marszałkowskiego. Całkowita kwota przewidziana na ten cel wyniesie dla Pomorza Zachodniego cztery miliony złotych.

Środki z tej puli będą dostępne dla gmin prowadzących działania rewitalizacyjne w oparciu o Gminne Programy Rewitalizacji.  

Granty będzie można przeznaczyć na działania społeczne i społeczno-inwestycyjne, czyli projekty obejmujące np. drobne inwestycje. Po dotacje będą mogły sięgnąć gminy, ich jednostki organizacyjne oraz NGO.

Obecnie zespół ds. rewitalizacji przygotowuje się do wdrożenia nowego projektu i zaprasza gminy do współpracy w obszarze rewitalizacji. Dodatkowe informacje oraz aktualności związane z działaniami rewitalizacyjnymi dostępne są na stronie rewitalizacja.wzp.pl.

Projekt „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0” finansowany jest ze środków Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027; Priorytet 2: Skuteczni Beneficjenci. Wsparcie będzie realizowane do grudnia 2027 r.

Biuro Prasowe
Emilia Wolf
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Czwartek [16.05.2024, 17:53:29] • [IP: 46.171.183.**]

Może teraz Ośrodek na Piastowskiej wreszcie będzie miał windę a zabytkowe budynki na marinie nie ulegną rozbiórce a odbudowie.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 22 maja 2024 r. (środa) o godz. 17:00 w CEZiT przy ul. Gdyńskiej 26 w Świnoujściu odbędą się "Drzwi Otwarte" dla ósmoklasistów. Serdecznie zapraszamy! ■ Ośrodek Sportu i Rekreacji "Wyspiarz w Świnoujściu, informuje że w związku z konserwacją sieci, węzła i instalacji przez PEC w dniu 22.05.2024 r. (środa) Pływalnia na Uznam Arenie przy ul. Grodzkiej 5, będzie w tym dniu NIECZYNNA. Jednocześnie informujemy, że hala sportowa i siłownia na tym obiekcie, będzie funkcjonować bez zmian ■ Już 19 maja hala sportowa SP nr 1 przy ul. Witosa w Świnoujściu zamieni się w arenę pełną tańca i emocji. Ponad 200 tancerzy z sześciu szkół tanecznych z różnych miast, w tym ze Szczecina, Kołobrzegu i Rzeszowa, stanie do rywalizacji w Turnieju Tańca Nowoczesnego „Roztańczone Wyspy”. ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■